«Ոստիկանությունն իր լիազորությունների շրջանակում կատարել է համապատասխան գործողություն»,- ՀԺ-ի հարցին ի պատասխան՝ այսպես պատասխանեցին ՀՀ ոստիկանությունից:
Քրեական հեղինակություններ Նորատուսցի Ալիկ մականունով հայտնի Ալիկ Բանդուրյանի եւ Չարբախցի Գեղամ մականունով հայտնի Պետրոս Իսրայելյանի գործով դատավճիռը բեկանվեց:
Դատավորներից Տիգրան Սարգսյանը Նորատուսցի Ալիկից հետաքրքրվեց՝ ընդունո՞ւմ է, որ այդ հեռախոսային խոսակցությունները իրականում տեղի են ունեցել, Բանդուրյանը ասաց. «Ես հրաժարվում եմ պատասխանել»:
Հեռախոսային խոսակցության բովանդակությունից առավել քան ակնհայտ է, որ խոսքը Մուշեղյանին հնարավորինս մեծ վնաս պատճառելու մասին է, իսկ ոտքերը ջարդելը փոխաբերական արտահայտություն է:
«Ընգեր, պա բռատսկի մորթում եք», ասում է Ալիկ Բանդուրյանը, ինչին ի պատասխան Իսրայելյանն ասում է՝ «մեր սաղի համար ենք տփում»:
Ամբաստանյալների դատավճռի սեմ բողոք է ներլայացրել Երեւան քաղաքի դատախազը։
Դատարանի բակում այս գործի շրջանակում ոստիկաններն ուժեղացված հսկողություն են իրականացնում։
Երեւան քաղաքի դատախազի վերաքննիչ բողոքը վարույթ է ընդունվել. նիստը կնախագահի դատավոր Ռուզաննա Բարսեղյանը:
Դատական ակտը ստացվել է, ուսումնասիրվել է եւ դրա դեմ ներկայումս վերաքննիչ բողոք է պատրաստվում, որն ավարտական փուլում է:
«Կեցցե Նիկոլը, արդարություն կա»:
Հիշեցնենք, որ մեղադրող դատախազ Գեւորգ Գեւորգյանը միջնորդել էր Ալիկ Բանդուրյանին դատապարտել 8, Չարբախցի Գեղամին՝ 14, իսկ Արմեն Գասպարյանին 1,5 տարվա ազատազրկման:
Նորատուսցի Ալիկն անցնում է Երեւանի Շենգավիթ վարչական շրջանում գտնվող «Լիա» գեղեցկության սրահի նկուղում հնչած կրակոցների գործով:
Մեր հարցին, թե իր գործողությունների արդյունքում ակումբին որքան վնաս է պատճառվել Բանդուրյանն ասաց. «1580 դրամի գույքային վնաս»։
Բանդուրյանը մեղադրվում է զենքի գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու համար: Նա հոկտեմբերի 12-ի լույս 13-ի գիշերը կրակոցներ էր հնչեցրել Հյուսիսային պողոտայում գտնվող ակումբներից մեկում:
Նրա խոսքով՝ իր պաշտպանյալի մեղադրանքի հիմքում դրվել է մի ապացույց, որի ձեռքբերման օրինականությունն իրենք հնարավորություն չունեն ստուգելու եւ վիճարկելու:
Փաստաբանի խոսքով՝ Արա Բանդուրյանը հոկտեմբերի 13-ի ցերեկը բժշկական կենտրոններից մեկում կաթիլային ներարկում ընդունելիս է եղել, երբ տեղեկացել է, որ ոստիկաններն իրեն են փնտրում:
Դատախազը նշեց, որ Ալիկ Բանդուրյանը Պետրոս Իսրայելյանին հայտնել է, որ «չգրված օրենքներով» մահացած անձի վերաբերյալ իրականությանը չհամապատասխանող ցուցմունքներ տալն արգելված չէ:
Այս գործով ամբաստանյալի աթոռին են հայտնվել քրեական հեղինակություններ Նորատուսցի Ալիկ Բանդուրյանը եւ Չարբախցի Գեղամ մականունով հայտնի Պետրոս Իսրայելյանը:
Բանն այն է, որ քրեական հեղինակություն Նորատուսցի Ալիկի թիկնապահ համարվող Բդոն մեկ այլ քրեական գործի շրջանակում կալանավորվել է:
Այսօր Պետրոս Իսրայելյանն, ինչպես նաեւ սպանության գործով կալանքի տակ գտնվող մյուս ամբաստանալ Ալիկ Բանդուրյանը դատարան չէին բերվել: Դատարան չէին ներկայացել նաեւ գործով պաշտպանները:
Սույն գործով դատաքննությունն ավարտվեց. դատարանն անցավ վիճաբանությունների փուլին:
«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի պետ Սերոբ Հարությունյանը մեր զրույցում ասաց, որ Ալիկ Բանդուրյանն օրեր առաջ «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում վիրահատվել է:
Պատվիրատուն Ալիկ Բանդուրյանն է, նման տեղեկություն ունեմ, էն թվում, էն դարում չենք ապրում, որ դա անհնարին լինի ապացուցել, գաղտնալսումները, որ հանեն, կտեսնեն, կապ չունի, որ ինքը բանտում է:
Քրեական գործի եսիմ ինչ նյութեր են, որի հետ ես բացարձակ կապ չունեմ, ոչ առնչություն, ոչ էլ տենց խուժան բաների մեջ մտնում եմ
2016 թվականի նոյեմբերի 13-ին Շենգավիթ վարչական շրջանում գործող «Լիա» գեղեցկության սրահին կից նկուղում տեղի ունեցած աղմկոտ սպանության գործով դատական նիստն այսօր հետաձգվեց:
ՀԺ-ն Արգամ Աբրահմյանից հետաքրքրվեց՝ արդյո՞ք նա գործընկերներին առաջարկել է, որ նրանք Ալիկ Բանդուրյանի համար երաշխավորագիր ներկայացնեն:
Մեր տեղեկություններով, դեպքից հետո երիտասարդի հարազատները զենք-զինամթերքով գնացել են Բդոյին փնտրելու, սակայն չեն գտել:
Մեղադրող Արգիշտի Քյարամյանի հարցերից մեկին պատասխանելու փոխարեն Պետրոսյանը հորդորեց «մարդավարի տալ հարցերը»: Դրանից հետո դատախազ Քյարամյանը վկայի հետ սկսեց «դու»-ով խոսել:
Ըստ փաստաբանի՝ դրանք ընդամենը օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ են, դրանք կողմնորոշիչ պետք է լինեն քննություն կատարելու համար, բայց ապացույց լինել չեն կարող:
Զապը Վիրաբիկից պահանջել է հեռանալ գեղեցկության սրահի նկուղային հարկից Մուշեղ Մուշեղյանի առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու գործընթացը հեշտացնելու նպատակով:
«Լիա» գեղեցկության սրահին կից նկուղում տեղի ունեցած աղմկոտ սպանության գործով էական նշանակություն ունեցող իրեղեն ապացույցները չկան:
ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցներն արդեն մի քանի շաբաթ է չեն կարողանում բերման ենթարկել քրեական հեղինակություն համարվող բանգլադեշցի Վիրաբիկ մականունով հայտնի Վիրաբ Գասպարյանին:
Վկային եւ Արմեն Գասպարյանին իրականում գաղտնալսել են: Հիմնականում Ալիկ Բանդուրյանի եւ նրա թիկանպահի մասով որպես ապացույց են հանդիսանում գործում եղած գաղտնալսումները:
Մուշեղն ասել է՝ մի հատ լակոտ իրան լավ չպահեց, ես զենքը հանեցի խփեցի, հետեւից ինձ սուր բանով ծակեց, հետո իմ զենքը քաշելուց «բացվեց»՝ իմ վրա կրակվեց:
Լյովիկը ասել է, որ Չարբախցի Գեղամը մտերիմ հարաբերությունների մեջ է «Ճվճըվ Արոյին» հետ եւ հնարավոր է օգնի նրան:
Ըստ գործի նյութերի՝ նա եղել է դեպքի վայրում, սակայն սպանությունից առաջ Նորատուսցի Ալիկը Զապի միջոցով հանցանքի վայրից հեռացրել է նրան:
Գեղեցկության սրահում ինչ-որ շուխուռ ա եղել, հայրս Մուշեղի հետ դուրս եկավ, ինքնուրույն չէր կարող քայլել, հայրս էր թեւն ընկած բերում:
Քրեական հեղինակություն Նորատուսցի Արա Բանդուրյանը հերքում է իրենց առնչությունը՝ Նորատուսում մեքենաներ հրկիզելու դեպքի հետ:
Նշենք, որ այս գործով, որպես վկա էր ներգրավված նաեւ Ճվճվ Արո մականվամբ հայտնի Արա Վարդանյանը: Նախագահող դատավոր Նելլի Բաղդասարյանը կողմերին առաջարկեց ծանուցել նաեւ այս վկային: