Վերջին մեկ-երկու շաբաթների ընթացքում ունենք կորոնավիրուսային հիվանդության առումով կայուն լարված իրավիճակ. նախարար
«Երեկվա դրությամբ գրանցված դրական թեստերի թիվը 510 է, վերջին մեկ-երկու շաբաթների ընթացքում ունենք կայուն լարված իրավիճակ: Հիվանդացության նվազում չունենք, պահպանվում են այն թվերը, որոնք գրանցվել են նախորդ շաբաթների ընթացքում»,- այսօր հրավիրված ասուլիսի ժամանակ նշեց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
Մանրամասն ներկայացնելով իրավիճակը՝ նախարարը նշեց, որ դրական թեստերի արդյունքների մեջ հոսպիտալացման կարիք ունեցող պացիենտների համամասնությունը բավական մեծ է:
«Պայմանավորված մի շարք հանգամանքներով՝ անձինք ավելի ծանր են տանում հիվանդությունը, եւ այս պահին մենք ունենք ծավալված մոտ 2600 մահճակալ, որոնք անընդհատ ավելացվում են: Բայց պետք է հասկանալ, որ այս ռեսուրսը անսահման չէ, եւ պետք է ամեն ինչ անենք, որ դրսում մնացած պացիենտներ չունենանք»,- նշեց նախարարը:
Նա կարեւորեց պատվաստումների միջոցով իրավիճակը փոխելու անհրաժեշտությունը եւ նշեց, որ այն որոշակի հույս եւ հնարավորություն կտա բնականոն կյանքի վերադառնալուն:
«Հիվանդացությունն ունի անկանխատեսելի ընթացք, եւ ինչքան էլ որ բժշկական օգնությունը տրամադրվի, ինչքան էլ որ մահճակալային ֆոնդը, առողջապահական համակարգը իր բոլոր ռեսուրսների գերլարումով սպասարկի հիվանդներին, այնուամենայնիվ, մենք ունենք ծայրահեղ ծանր ընթացքի բավական համամասնություն, եւ զգոնությունը, հիվանդության նկատմամբ վերաբերմունքը միանշանակ պետք է լինի բավական լուրջ: Սրանով է պայմանավորված նաեւ մեր երկրում պատվաստման գործընթացի կազմակերպման ճիշտ ընթացքի կարեւորությունը: Եթե անգամ մեր երիտասարդները եւ այլք վարակվելու պարագայում հույս ունեն բավականին թեթեւ անցկացնել, բայց, միեւնույնն է, պետք է հասկանանք, որ այն բավական լուրջ հիվանդություն է, առողջանալուց հետո նույնիսկ թողնում է որոշակի հետեւանքներ»,- նկատեց նախարարը: