Կառավարությունը մեկ ամսով երկարաձգեց արտակարգ դրության ռեժիմը
Կառավարությունը մեկ ամսով երկարաձգեց արտակարգ դրության ռեժիմը: Այն երկարաձգվեց մինչեւ 2020 թվականի հունիսի 13-ը՝ ժամը 17:00-ն:
Երկարաձգման պատճառն այն է, որ կորոնավիրուսային հիվանդության հետեւանքով առաջացած արտակարգ իրավիճակը շարունակում է սպառնալ բնակչության կյանքին եւ առողջությանը եւ կարող է հանգեցնել անձանց կենսագործունեության բնականոն պայմանների խախտման։
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանն ասաց, որ ազատ տեղաշարժվելու, ֆինանսատնտեսական գործունեություն իրականացնելու սահմանափակումները կարող են նաեւ պայմանով կիրառվել։
«Օրինակ՝ կարող է որոշ վայրերում պարտադիր համարվել դիմակների կրումը կամ այլ միջոցառումների կիրառումը, ընդ որում, այդ պայմանների խախտումը որակվելու է որպես ազատ տեղաշարժի իրավունքի խախտում»,- ասաց նախարարը։
Նա նշեց, որ որոշակիորեն մեղմվել են սահմանափակումները քրեակատարողական հիմնարկներում, մասնավորապես թույլ է տրվելու, որ շաբաթը մեկ անձ հանձնուք հանձնելու հնարավորություն ունենա դատապարտյալներին։