Երեկ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության դրամահավաքի ժամանակ ընտրվել էր «Այո» քարոզչական կողմի տարբերանշանը, սակայն վաղ առավոտից հայկական համացանցում ամենաքննարկված լուրերից մեկն այն էր, որ տարբերանշանը գողացված է: Այն եղել է 1991 թվականի անկախության հանրաքվեի «Այո»-ի տարբերանշանը:
Այն մրցույթին ներկայացրած «Garun Agency» կազմակերպությունը, որպես առաջին մրցանակակիր, պիտի ստանար 3 մլն դրամ: Հեղինակային իրավունքի խախտման մասին տեղեկություն ստանալուց հետո «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հասարակայնության հետ կապերի համակարգող Վահագն Ալեքսանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնեց, որ քննարկվում է «Այո»-ի բրենդինգի մրցույթը հաղթած տարբերակի շուրջ ստեղծված իրավիճակը:
«Ընկերներ, հարկ եմ համարում հայտնել, որ քննարկում ենք «Այո»-ի բրենդինգի մրցույթը հաղթած տարբերակի շուրջ ստեղծված իրավիճակը։ Որոշում ունենալուն պես կհայտարարենք»,- գրել էր Ալեքսանյանը։
ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակեց 1991 թվականի անկախության հանրաքվեի «Այո»-ի տարբերանշանը՝ գրառմամբ. «Փնտրվում է բնօրինակի հեղինակը»։
Ամենայն հավանականությամբ 1991-ի անկախության հանրաքվեի «Այո»-ի՝ արդեն իսկ հայտնի նկարի հեղինակը Ստյոպա Նարոյանն է. «Սպուտնիկ Արմենիա»-ի հետ զրույցում հայտնել է 1991թ.-ին «Երեկոյան Երևան» օրաթերթի խմբագիր Նորայր Ենգիբարյանը («Այո»-ի առաջին տարբերանշանը, որ այժմ տարածվում է, թերթի սեպտեմբերի 23-ի համարի նկարում է)։ «Այդ տարիներին երկու հոգի էին մեզ հետ աշխատում՝ Նարոյան Ստյոպան և Ցոլակ Ղանդիլյանը։ Նարոյանն արդեն մահացել է, իսկ Ղանդիլյանը Նկարիչների միության անդամ է. հայտնի նկարիչ է։ Իմ հիշելով՝ հենց Նարոյանն է հեղինակը»,- ասել է Ենգիբարյանը։ Նա հայտնել է նաև, որ այդ տարիներին լուսանկարչական ապարատ չունեին, ձեռքով էին նկարում թերթի շապիկի նկարները։ Ցոլակ Ղանդիլյանը ևս նշել էր, որ ինքը չէ նկարի հեղինակը։
«Հայկական ժամանակ»-ը փորձեց կապ հաստատել «Garun Agency»-ի ներկայացուցիչների հետ: «Սփյուռ» տեղեկատվական համակարգում նշված միակ հեռախոսահամարն անհասանելի էր: Ավելի ուշ մեզ հաջողվեց գտնել մեկ այլ հեռախոսահամար, որին պատասխանող անձը հաստատեց, որ կապ ունի «Garun Agency»-ի հետ, բայց միայն այնքանով, որ կազմակերպության հիմնադրի ընկերն է: Նա վստահեցրեց, որ ընկերության հիմնադիրը Ռուսաստանում է, սակայն՝ դեպի Հայաստան ճանապարհին: «Կարծում եմ՝ այսօր կամ վաղը Հայաստանում կլինի, ձեզ կպատասխանի»,- ասաց մեր զանգին պատասխանող տղամարդը:
Միեւնույն ժամանակ հավելեց, որ «Garun Agency» կազմակերպությունը նոր է՝ մոտ մեկուկես տարի առաջ է հիմնադրվել, այս ընթացքում ունեցել է բազմաթիվ պատվերներ, և որևէ պատվիրատու դժգոհ չի մնացել:
Թե ինչ կորոշի «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը քննարկման ավարտին, ով կստանա նախանշված 3 միլիոն դրամը, ինչ վերաբերմունք կորդեգրվի «Այո»-ի քարոզչության մեկնարկին այսպիսի տհաճ աղմուկի «հեղինակների» նկատմամբ, կտեղեկացնենք, հենց որ տեղեկանանք: