Արվեստը մետրոյում նախագծի շրջանակներում ներկայացվել է«ԿՈՂԲ» հիմնադրամի նախաձեռնությամբ և Երևանի մետրոպոլիտենի աջակցությամբ իրականացված լուսանկարների ցուցահանդես։
Արժանացել է ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործչի կոչման, ՀՀ ժողովրդական արտիստ է: Նրա ստեղծագործությունը XX դարի եվրոպական երաժշտության նվաճումների և հայ երաժշտարվեստի լավագույն ավանդույթների համադրումն է:
Տիգրան Մանսուրյանը ծնվել է 1939 թվականի հունվարի 27-ին:
Հանդիպման ավարտին ԵՊՀ երգչախումբը կատարել է «Ես իմ անուշ Հայաստանի» ստեղծագործությունը, որի երաժշտության հեղինակը մեծանուն կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանն է:
«Հանդիպման ընթացքում խոսեցինք կյանքից, հայրենիքից, մասնագիտացումից և շատ ու շատ այլ թեմաներից»։
Մշակույթի միջոցով պետք է նոր ըմբռնում, նոր հնչողություն տալ Հայաստանին միջազգային ասպարեզում:
Ուրիշ տարբերակ չկա, հաղթելու եւ ոչնչացնելու ենք թշնամուն. չէ՞ որ հաղթում է նա, ով երբեք չի վախենում մարտնչելուց:
Ռոյալի գործարանային արժեքն ավելի քան 170 հազար եվրո է‚ սակայն Մարզահամերգային համալիրի ղեկավարության ջանքերով և երկարատև բանակցությունների արդյունքում գործիքը ձեռք է բերվել 116 հազար 670 եվրոյով։
Շնորհակալություն բոլորին ու առանձին Տիգրան Մանսուրյանին, Կարեն Ղազարյանին, Արմո Հայրապետյանին, Արմեն Հարությունյանին, Արամ Մովսեսյանին եւ Շուշանիկ Միրզախանյանին։
Համերգը կկայանա Ապրիլի 1-ին, ժամը 19:00-ին Գյումրու դրամատիկական թատրոնում:
Ավելի վաղ գրել էինք, որ հարցը ներառված է կառավարության նիստի օրակարգում: Սուքիասյանը սովորում է Մադրիդի Escuela Superior de Musica Reina Sofia երաժշտանոցում:
2018 թվականի ապրիլին Իսպանիայում կայացած «XVI CMCET Concurso Música de Cámara Ecoparque Trasmiera» մրցույթում արժանացել է առաջին մրցանակի և միաժամանակ ճանաչվել որպես «Լավագույն ինստրումենտալիստ»:
Տեսահոելովակի նկարահանման աշխատանքները սկսվել էին հոկտեմբերի 10-ից:
Որքան շատ ժառանգություն թողնեք, այնքան հարուստ կլինենք մենք. նախագահ Սարգսյանը «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի շքանշան է հանձնել մեծանուն կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանին
Այսօրվանից սկսվել են տեսահոլովակի նկարահանման աշխատանքները:
Աստված մեզ նվեր է տվել պարոն Մանսուրյանին՝ եվ իր միջոցով այդ աստվածային երաժշտությունը նվիրում է մեզ
Համերգաշարը տրամաբանական ավարտին կհասնի Գյումրիում՝ սեպտեմբերի 13-ին։
Մաեստորն այն եզակի մարդկանցից է, որը աշխարհին օգնում է դժվարին գործում՝ ստեղծծում է երաժշտություն:
Մաեստրոյի դեպքում 80-ամյակը շատ հարաբերական է, որովհետեւ նա այնքան երիտասարդ է ու եռանդուն, նա անընդհատ ստեղծագործում է:
Նվագախմբի ռազմավարական գործընկեր՝ «ԻՄ ՔԱՅԸ» հիմնադրամ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբ:
Համերգաշարը նոր գործիքավորմամբ ու մոտեցմամբ կներկայացնի Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ։
Այս մասին հայտնում են Աննա Հակոբյանի գրասենյակից:
Չէի կարող անտարբեր անցնել այն երեւույթի նկատմամբ, որը կոչվում է Տիգրան Մանսուրյան:
Դահլիճի մեծամասնությունը Մոսկվայի երիտասարդությունն է եղել:
Հարթ տանիքով միահարկ տունը՝ բաղկացած երեք սենյակից եւ մեծ պատշգամբից, շուրջ 200 տարի առաջ կառուցել էր գրողի պապը՝ Ապովը։
Երեւանի փոխքաղաքապետ եւ կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը հյուրընկալվել են Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի նախագահական նստավայրում:
Այս մասին իր Facebook-յան էջում գրում է Երևանի փոխքաղաքապետ, մայրաքաղաքում ու մարզերում տոնական միջոցառումների խորհրդատվությամբ զբաղվող Տիգրան Վիրաբյանը:
Մաեստրոյի 80-ամյակին նվիրված փառատոնի շրջանակում համերգային երեկո է սպասվում ինչպես Երևանում, այնպես էլ Գյումրիում և Արցախում:
Մեր պետականության պակասն է, մեր ուժի պակասն է դարավոր:
Ես սա բացատրում եմ նրանով, որ երկրում բան է փոխվել, եւ սա ես չեմ ասում, որովհետեւ նվաստացած եմ եղել, կամ դժվարություններ եմ ունեցել անկախության տարիներին, ոչ՝ բոլորովին:
Ես ամեն տեղ յուրաքանչյուր վայրկյան ապրում եմ թե՛ այս գիտակցությունը, եւ թե՛ հայոց լեզվի հանդեպ սերը:
«Ինձնից շատ ժամանակ չի պահանջվել որպեսզի գոյանա այս երգը: Մտքում անվերջ ունեի երեխաների զրնգուն ձայները և հատկապես բնության մեջ, կանաչ տարածքում, վերևից թռչուններն են երգում, ներքևում՝ երեխաները»:
Խմբում ընդգրկված են 8-ից 16-ամյա երեխաներ, որոնք 14 համարից բաղկացած համերգային ծրագիր են ներկայացնելու:
Տիգրան Մանսուրյանի հետ քննարկել են եւ նա համաձայնվել է եւս մեկ գործ ստեղծել վերականգնվող կադրերի համար. աշխատանքն արդեն ընթացքի մեջ է:
Այցի մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել եւ լուսանկարներ հրապարակել Աննա Հակոբյանը՝ նշելով, որ ոչ թե կոմպոզիտորին, այլ հենց իրենց են նվեր արել՝ վերջինիս հյուր գնալով:
Տիգրան Մանսուրյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին և նրա տիկնոջն իրեն այցելելու համար և նրանց պատմել ստեղծագործական գործունեության ու առաջիկա ծրագրերի մասին:
Ձեր մարդկային ու քաղաքացիական առաքինությունների շարքում միշտ էլ առանձնանում է անսահման համեստությունը` զարդարելով արվեստագետի Ձեր ազնիվ կեցվածքը:
Երեկոյան Իվայի հետ միասին հյուրընկալել էինք մաեստրո Մանսուրյանին և նրա դստերը՝ Նվարդին։
Արցախում Դուք ունեք բազմահազար երկրպագուներ, ովքեր սիրում ու գնահատում են Ձեր արվեստը։
«Մաեստրո Մանսուրյան» ֆիլմում աշխարհահռչակ երաժիշտներն բացահայտում են Տիգրան Մանսուրյան կոմպոզիտորին ու նրա մարդ տեսակը:
Խառնակությունը չափազանց մեծ է, բնական է, եթե լիներ արգելելու փայտիկը՝ չէր լինի եւ ռաբիսը:
Ասում էին՝ հարաբերվելիս ձեր հավաքարարն ու մտավորականը հավասար են:
Պարտվել պետք է կարողանալ հանուն հիմնականի, որպեսզի չկորցես հավատդ:
2019-ը Հայաստանում մանսուրյանական է լինելու, հանճարը դառնում է 80 տարեկան:
Նշենք, որ հոկտեմբերի 21-ին Սուրբ և Անմահ Պատարագ է մատուցվել Միլանի Սուրբ Քառասուն մանկանց եկեղեցում: Միլանում է եղել նաեւ կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը:
Անշուշտ, սա լինելու է այն գործիքը, որով ոչ ոք չի կարողանալու ավտոբուսներում եւ տաքսիներում հնչող երաժշտությունը շարունակել, սա արդեն լավ է:
Այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ լրատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Կոմպոզիտորը, անդրադառնալով հայաստանյան ներքաղաքական տիրող իրավիճակին, «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնել է, որ խնդիրը հարթելու ամենազորեղ միջոցը համարում է խոսքին և խոսքի ուժին դիմելը:
«Գրեմմի» մրցանակի հավակնորդների թվում Տիգրան Մանսուրյանն իր «Ռեքվիեմ» ստեղծագործությամբ մրցանակի չի արժանացել: