Շնորհակալ եմ, որ այս հսկաների հետ եմ ներկայանում. փառատոնի շրջանակներում Երեւան կժամանեն լեգենդար կոմպոզիտորներ
Նոյեմբերի 1-9-ը Հայաստանում առաջին անգամ կանցկացվի «Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնը: Նախաձեռնության շրջանակներում աշխարհի տարբեր ծայրերից Երեւան կժամանեն մեր օրերի լեգենդար կոմպոզիտորներ Քշիշտոֆ Պենդերեցկին, Ալեքսեյ Շորը, Գեորգս Պելեցիսը, Ալքեսանդր Չայկովսկին եւ Կառլ Ջենկինսը:
Փառատոնային համերգներից յուրաքանչյուրը կնվիրվի կոմպոզիտորներից մեկին, որի ընթացքում կներկայացվեն հեղինակների ստեղծագործությունները։ Կոմպոզիտորների գործերը կկատարեն աշխարհում մեծ հռչակ ունեցող մենակատարներ:
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար եւ գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի համոզմամբ՝ նման ձեւաչափեր աշխարհում քիչ կան: «Սա աշխարհում առաջին փառատոնն է, որը բացառիկ հնարավորություն է ընձեռում մեկ տեղում տեսնելու բազմաթիվ աշխարհահռչակ կոմպոզիտորների մի ամբողջ աստղաբույլ: Փառատոնը միավորել է աշխարհի լավագույն ժամանակակից կոմպոզիտորներին, որոնք գալիս են Հայաստան: Կարեւոր է խոսել նաեւ մենակատարների մասին: Կոմպոզիտորների գործերը կկատարեն մեծ հռչակ վայելող դաշնակահար Բորիս Բերեզովսկին, ալտահար Յուրի Բաշմետը, ջութակահարներ Գիդոն Կրեմերը, Նինգ Ֆենգը, թավջութակահար Մարիո Բրունելոն, ֆրանսաբնակ ջութակահար Շուշան Սիրանոսյանը եւ բազմաթիվ այլ երաժիշտներ»,- այսօր հրավիրված ասուլիսի ժամանակ հայտնեց Սմբատյանը:
Նա նաեւ տեղեկացրեց, որ փառատոնի առաջին համերգը նվիրվելու է մաեստրո Տիգրան Մանսուրյանին: Երեւանում հյուրընկալված կոմպոզիտորներին է միանալու նաեւ Տիգրան Մանսուրյանը: «Խորապես շնորհակալ եմ, որ այս հսկաների հետ եմ ներկայանում՝ ներկայացնելով Հայաստանը»,- արձագանքեց ասուլիսին մասնակցող Մանսուրյանը:
Մաեստրոն նաեւ կարեւորեց այն, որ փառատոնին հնչելու են իր լավ բարեկամ կոմպոզիտոր Գիա Կանչելիի գործերը. «Ցավում եմ, որ նա վերջերս հեռացավ կյանքից»:
«Մոտ անցյալի մեր մեծագույն վարպետները մեծ ավանդ են ներդրել, որպեսզի մեր այսօրվա երաժշտական իրականությունը լինի այնպիսին, ինչպիսին մենք գիտենք: Կատարողական եւ ստեղծագործական արվեստում այդ բարձր մակարդակը կա, կա նաեւ երաժշտական մտքի մեջ: Այս նվագախմբերը եւս դրա վկայությունն են»,- նշեց Տիգրան Մանսուրյանը:
Անդրադառնալով նոյեմբերի մեկին կայանալիք համերգին՝ կոմպոզիտորն ընդգծեց՝ ուրախ է, որ իր վաղեմի ընկեր Ալեքսան Սիրանոսյանի դուստրը՝ Շուշան Սիրանոսյանը, կատարելու է իր ստեղծագործություններից մեկը: «Համերգին մասնակցելու է նաեւ թավջութակի վարպետ Մարիո Բրունելոն: Մի քանի տարի է, ինչ սպասում եմ, որ նա գա Հայաստան ու ելույթ ունենա այստեղ: Վերջապես նա ժամանելու է Երեւան ու առաջին անգամ հնչեցնելու է իմ երաժշտությունը»,- ուրախությամբ փաստեց Մանսուրյանը: