Սեպտեմբերի 1-ից 13-ը Հայաստանում տեղի կունենան Տիգրան Մանսուրյանի հոբելյանին նվիրված «Մաեստրո Մանսուրյան-80» տոնական միջոցառումները: Համերգաշարը կազմակերպում է Երեւանի քաղաքապետարանը՝ ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարության աջակցությամբ։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանն անչափ կարեւորեց, որ Կոմիտասի 150, Թումանյանի 150-ամյակի եւ այս տարի կայացած մյուս հոբելյանական միջոցառումների հետո երկրորդ մի շատ կարեւոր փուլ է մեկնարկում՝ մաեստրո Մանսուրյանի գալահամերգների շարքը:
«Վարպետի հետ շփվելով հասկացել եմ, որ իր 80-ամյակն ու իր էությունը շատ հարաբերական են: Այն հոգու երիտասարդությունը, որն ունի նա դեռ երկար է շարունակելու մեզ զարմացնել: Մաեստրոյի դեպքում 80-ամյակը շատ հարաբերական է, որովհետեւ նա այնքան երիտասարդ է ու եռանդուն, անընդհատ ստեղծագործում է: Նրա կողքին գտնվելը մեծ պատիվ է բոլորիս համար»,-ասաց Արայիկ Հարությունյանը:
ԿԳՄՍ նախարարը սակայն նկատեց, որ աշխարհը Մանսուրյանին ճանաչում է այն երաժշտությամբ, որը մենք չգիտենք. «Մեզ ավելի շատ հայտնի են մաեստրոյի ֆիլմային երաժշտությունները: Այս հոբելյանական միջոցառումը եւս մեկ առիթ է վերաարժեւորելու մաեստրոյի մեծությունն ու ավելի ընդգրկուն ծանոթանալու նրա գործերին»:
Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ պատահական չեն ընտրված նաեւ միջոցառումների քաղաքները՝ Երեւանը, Ստեփանակերտը եւ Գյումրին: