Սարյանի պուրակում տեղադրված դաշնամուրի վրա առաջինը նվագեց մաեստրո Մանսուրյանը
Այսօր Մարտիրոս Սարյանի անվան պուրակում, մեծ նկարչի արձանի հարևանությամբ տեղադրվեց դիզայներ-նկարիչների ձևավորած նոր դաշնամուրը, որը միշտ բաց կլինի հանրության համար: Հետագայում նման դաշնամուրներ կտեղադրվեն նաեւ մայրաքաղաքի այլ հատվածներում: Ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ մշակույթի նախարարության եւ «ՓՈՒՇ» նախագծի համագործակցության շրջանակներում:
«ՓՈՒՇ»-ի կազմակերպչական գծով մենեջեր Սոնա Ասատրյանը հայտնեց, որ բաց տարածությունում դաշնամուր տեղադրելու գաղափարն առաջացել է Հայաստանում շատ դաշնամուրների վրա գրված «ձեռք չտալ» արգելանշանը տեսնելուց հետո: Նախագիծը ստեղծվել է մեկ տարի առաջ, որի հեղինակներն են ԱՅԲ դպրոցի շրջանավարտներ Բագրատ Սարգսյանն ու Արթուր Եփրեմյանը:
Նախագիծը ներկայացնում է բաց հարթակ եւ կազմակերպիչներն ակնկալում են, որ երիտասարդ ու հայտնի արվեստագետները կկարողանան նման կերպ իրենց արվեստը ներկայացնել Երեւանի փողոցներում: «Իրենց նախաձեռնությամբ տեղադրված դաշնամուրները դրված են բոլոր քաղաքացիների համար: Նման կերպ փորձելու ենք հանրությանն է՛լ ավելի ներգրավել քաղաքի մշակութային անցուդարձին»,-ասաց կազմակերպչական գծով մենեջեր Սոնա Ասատրյանը:Վերջինս անդրադարձավ նաեւ «ՓՈՒՇ» անվանմանը, նշեց, որ անգլերենից են վերցրել բառը, որը նշանակում է հրել, այս դեպքում նկատի ունեն՝ մարդկությանը հրել, մղել դեպի մշակույթ: «ՓՈՒՇ»-ն իրենից ներկայացնում է մշակութային տեխնոլոգիաների համադրում Երեւանի փողոցներում: Նախագիծը հնարավորություն է ընձեռում ինչպես նվագելու, այնպես էլ սոցիալական ցանցերում տեսագրություններ բեռնելու՝ օգտագործելով #playwithus#createwithus հեշթեգերը:
Նախագծի հեղինակներից Արթուր Եփրեմյանը նշեց, որ իրենց նպատակն է եւս 6 վայրերում տեղադրել նման դաշնամուրներ:
Նախագծի համահեղինակ Բագրատ Սարգսյանն ասաց, որ դաշնամուրը տեխնիկապես հագեցած է այն բոլոր միջոցներով, որոնք հնարավորություն են տալիս այն պաշտպանել խոնավացումից, ձյունից, անձրեւից:
«Դաշնամուրը պատված է հատուկ նյութով, որը պաշտպանում է անձրեւներից: Այն պատրաստ է մինչեւ դեկտեմբեր ծառայել բոլոր ցանկացողներին, ոչ միայն նվագելու տեսքով: Նրան ամրացված նաեւ Wi-fi է լինելու, եւ հեռախոսի մարտկոցներ լիցքավորելու հարմարանք, որպեսզի ցանկության դեպքում թե՛ տուրիստները, թե՛ մեր համաքաղաքացիները կարողանան օգտվել»,-ասաց Բագրատ Սարգսյանը:
Նախագծի կազմակերպիչները նշեցին, որ խիստ տեղումնաշատ ժամանակահատվածում գուցե դաշնամուրը տեղափոխեն փակ տարածք, սակայն այն պաշտպանված է հատուկ լաքանման նյութով, ջրամեկուսացված է եւ խոնավությունը հանող ավտոմատ միացող հարմարանքներ ունի:
Սարյանի պուրակում առաջին դաշնամուրի վրա նկարել է երիտասարդ նկարիչ Վահե Հակոբյանը, որն էլ ներկայացրեց իր «Կարմիր» կոչվող նկարների շարքը: Վահեն հույս հայտնեց, որ կնկարի եւս մեկ դաշնամուրի վրա: Մեր այն հարցին, թե տարօրինակ չէ՞ր դաշնամուրի վրա նկարելու առաջարկը, նկարիչն ասաց, որ ոչ. «Ինձ ընկերներիցս մեկն ասաց, որ նման առաջարկ կա, ասաց, որ փող չեն տալու, եւ հարցրեց՝ արդյո՞ք ես կհամաձայնվեմ, ես համաձայնվեցի»:Սարյանի պուրակում դաշնամուրի վրա առաջին անգամ նվագեց մաեստրո Տիգրան Մանսուրյանը: «Երաժշտության միջոցով ի՜նչ հրաշք է դառնում մեր քաղաքը, սիրո եւ հավատարմության աշխարհ է: Վստահ եմ՝ Մարտիրոս Սարյանը շատ ուրախ կլիներ: Առհասարակ նա լույսի, գեղեցկության, մեր հոգեւորի մեծ ջատագովն էր թե՛ իր ստեղծագործություններում, թե՛ վարքագծում, եւ թե կյանքում»,-ասաց մաեստրոն:Տիգրան Մանսուրյանի վստահեցմամբ՝ նման ծրագիրը կարող է նպաստել բարձրաճաշակ երաժշտության տարածմանը: «Անշուշտ, սա լինելու է այն գործիքը, որով ոչ ոք չի կարող ավտոբուսներում եւ տաքսիներում հնչող երաժշտությունը շարունակել, սա արդեն լավ է: Մենք ինքներս կորոշենք մեր ճաշակի չափը եւ կունենանք դրա առաջնորդող ծրագիրը»,-ասաց նա: