Մոսկվայի Պյոտր Չայկովսկու անվան կոնսերվատորիայում կայացել է կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանի 80-ամյակին նվիրված հեղինակային երեկո։ Կոմպոզիտորի ստեղծագործությունները կատարել են «Musica viva» կամերային նվագախումբը, Տուլայի պետական երգչախումբը, «Questa musica» երգչախումբը, ալտահար Սերգեյ Պոլտավսկին եւ դաշնակահար Պավել Դոմբրովսկին:
Երեւանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Վիրաբյանը, որը ուղեկցել է մաեստրոյին Մոսկվա այցի ժամանակ, «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց, որ Մանսուրյանը կարողացել էր իր շուրջը հավաքել լավագույն արտիստներին, որոնք ստեղծագործում են Ռուսաստանում: Նրանք հրաշալի կերպով ներկայացրել են մանսուրյանական երաժշտությունը:
«Ֆանտաստիկ աուրա էր Մոսկվայի լավագույն դահլիճներից մեկում, այն մեծ ոգեւորությամբ եւ չդադարող ծափերով, որ ընդունվեց ընդհանուր համերգային ծրագիրը, ցանկացած հայի համար հպարտանալու եւս մեկ առիթ է: Այն վերաբերմունքն ու պաշտամունքը, որը կար մաեստրո Մանսուրյանի հանդեպ, հպարտանում ես, որ Մանսուրյանի ժամանակակիցն ես, առավելեւս պատիվ ունես նրա հետ ճանապարհ կիսել մինչեւ Մոսկվա»,-ասաց Վիրաբյանը:
Վիրաբյանի փոխանցմամբ՝ անչափ ուրախալի էր այն, որ դահլիճի մեծամասնությունը Մոսկվայի երիտասարդությունն է եղել: «Մոսկվայի կոնսերվատորիան արել էր ամեն ինչ, որպեսզի մաեստրոն ունենա արժանի ընդունելություն եւ համերգային երեկոն բարձր մակարդակով անցկացնելու համար ստեղծել էին բոլոր պայմանները»,-նշեց Վիրաբյանը:
Համերգային ծրագրում հնչել է Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված «Ռեքվիեմը»-ը՝ երգչախմբի եւ նվագախումբի համար: «Հավատով խոստովանիմ»-ը ձայնի, ալտի եւ տղամարդկանց երգչախմբի համար, ըստ Ներսես Շնորհալու, «Sonata da chiesa»-ը ալտի եւ դաշնամուրի համար։
Վիրաբյանի խոսքով՝ մաեստրո Մանսուրյանի 80-ամյա հոբելյանին նվիրված համերգը մի փոքրիկ մասն էր, քանի որ դեռ բազմաթիվ համերգային երեկոներ են սպասվում Երեւանում, Գյումրիում, Արցախում: Առաջիկայում առանձին մեկ համերգային ծրագրով ներկայացվելու են Մանսուրյանի ֆիլմային մեղեդիները:
Մաեստրո Մանսուրյանի 80-ամյա հոբելյանին նվիրված համերգային երեկոն իրականացվել է Հայ առաքելական եկեղեցու Ռուսաստանի եւ Նոր Նախիջեւանի թեմի նախաձեռնությամբ, իր աջակցությունն է ունեցել նաեւ Մոսկվայի Չայկովսկու անվան պետական կոնսերվատորիան: