Արցախի միջազգային ճանաչումը մտնում է միջազգային օրակարգ. Ֆրանսիայի Սենատի որոշումը պատմական է. Նիկոլ Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի քիչ առաջ Ֆրանսիայի Սենատի կայացրած որոշումը համարել է պատմական։
«Արցախի միջազգային ճանաչումը մտնում է միջազգային օրակարգ»,- Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է վարչապետը։
Նշենք, որ Ֆրանսիայի Սենատը  քիչ առաջ 305 կողմ, 1 դեմ ձայնով քիչ առաջ ընդունեց Արցախի անկախության մասին բանաձևի նախագիծը, գրեթե բոլոր քաղաքական ուժերը կողմ հանդես եկան բանաձեւին:
Այն ինքնին իրավական ուժ չունի, խորհրդատվական բնույթի փաստաթուղթ է։ Արցախի ճանաչման վերջին խոսքը Ֆրանսիայի կառավարությանն է լինելու:
Բանաձևով օրենսդիրը Ֆրանսիայի կառավարությանը կոչ է անում ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը և այդ ճանաչումը բանակցությունների գործիք դարձնել կայուն խաղաղության հաստատման համար։
Նախագիծը Սենատին ներկայացրել էին Բրունո Ռետայոն, Պատրիկ Կանները, Հերվե Մարսեյը, Էլիան Ասսասսին ու Գիյոմ Գոնտաղը։