Դիմորդն ապագա մասնագետ է, պետք է մասնագիտական կողմնորոշում ունենա․ փոխնախարարը պատասխանել է բողոքի ակցիայի մասնակիցներին
Բուհ չընդունված 2 դիմորդ եւ 2 ծնող հանդիպել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի փոխնախարար Գրիշա Թամրազյանի հետ։ Նրանք ներկայացրել են իրենց դժգոհությունը բուհի ընդունելության նոր կարգի վերաբերյալ, որով գերակա է առաջին հայտը։
Փոխնախարարը, լսելով բողոքն ու առաջարկությունները, հիշեցրել է, որ նոր կարգի մասին ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը նշել է թե´ Ազգային ժողովում, թե´ ուղիղ եթերի միջոցով։ Այդ մասին բազմիցս խոսել են Գնահատման եւ թեստավորման կենտրոնի (ԳԹԿ) մասնագետները։ Նորությունը տեղադրված է եղել նախարարության կայքում, տարբեր ԶԼՄ-ներով այդ մասին հայտնել են։ Dimօrd.am կայքում առաջ անցնելու համար, երբ ցանկանում են գրանցվել՝ նշվում է՝ արդյո՞ք տեղեկացված են կարգին։
«Դիմորդը ո՞նց կարող է առանց կարգին ծանոթանալու դիմել բուհ»,- նշել է Թամրազյանը։
Նրա խոսքով՝ 13,000 մարդ է մասնակցել քննություններին, որոնցից 2200-ն անբավարար է ստացել, իսկ 739-ը հոգի բուհ չի ընդունվել՝ դրական միավոր հավաքելով։ Հանդիպումից առաջ իրեն տեղեկացրել են, որ 739-ից 550 հոգի արդեն դիմել է թափուր տեղերի մրցույթի համար։ Մնացած դիմորդներն էլ կարող են դիմել։ Ի դեպ ԳԹԿ-ն կերկարացնի դիմելու ժամը․ երեկոյան 18։00-ի փոխարեն կարող են դիմել մինչեւ 20։00։
Փոխնախարարի խոսքով՝ նոր կարգի որոշումը շատ կարեւոր էր․«Դիմորդն արդեն ապագա մասնագետ է, նա պետք է դիմելուց մասնագիտական կողմնորոշում ունենա, իրավաբանները պետք է մրցեն իրավաբանների հետ»։
Նա հիշեցրել է, որ նախորդ տարիներին, երբ մի ֆակուլտետում մրցակցությունը մեծ է եղել, բարձր բալերով ընդունվել են այլ ֆակուլտետներ, մինչդեռ նրանց փոխարեն չեն կարողացել ընդունվել մարդիկ, որոնք օրինակ՝ 10 տարի երազել են այդ մասնագիտությունը ձեռք բերել։ Այժմ բոլոր նրանք, ովքեր ի սկզբանե ցանկացել են քաղաքագիտության ֆակուլտետ ընդունվել, քաղաքագետ կդառնան։
Ինչ վերաբերում է բողոքներին, Թամրազյանի խոսքով՝ 13,000 դիմորդից 30-40 բողոք կա, ինչը մեծ թիվ չի համարում։
Նա նաեւ անդրադարձել է հարցին, թե ինչո՞ւ նախապես չի հայտարարվել ֆակուլտետներ ընդունելության շեմը՝ ընդգծելով, որ այն հայտնի է դառնում մրցույթի արդյուքնում, դա նախապես չեն կարող ասել։ Ո՞նց կարող էին կանխատեսել, թե պատմության քննությունից այս տարի այդքան 20 կստանան։
Նա նշել է, որ դիմորդները նաեւ հետաքրքրվում են հեռակա ուսուցմամբ, այդ հարցն արդեն քննարկվել է․ նախատեսվում է, որ մեկ քննությամբ կամ իրենց ստացած միավորով կկարողանան ընդունվել։
Ինչ վերաբերում է առաջարկին, թե տեղերն ավելացնեն, ընդգծել է՝ բուհերն ի սկզբանե նշել են իրենց առավելագույն տեղերը, նման հնարավորություն չունեն, առաջարկն օրենքից դուրս է, սակայն այն նախարարին կփոխանցի։
Հիշեցնենք, որ բուհեր չընդունված դիմորդներն ու նրանց ծնողները երեկվանից բողոքի ակցիա են իրականացնում։ Նրանք դժգոհ են ընդունելության նոր կարգից, որով գերակա է առաջին հայտը։ Որոշ դիմորդներ դուրս են մնացել, քանի որ չեն վաստակել առաջին հայտի համար անհրաժեշտ միավորներ։