2 տարի չարչարվել են, պատկերացնո՞ւմ եք իրենց ապրումները․ դիմորդներն ու նրանց ծնողները բողոքի ակցիա են իրականացնում
Բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ ընդունելության նոր կարգից դժգոհ դիմորդներն ու նրանց ծնողներն այսօր բողոքի ակցիա են իրականացնում Գնահատման եւ թեստավորման կենտրոնի (ԳԹԿ) շենքի մոտ։
Դժգոհության պատճառը ընդունելության ժամանակ առաջին հերթին մասնագիտության ընտրությանը նախապատվություն տալու որոշումն է, որի պատճառով եղել են ուսանողներ, որոնք բարձր բալերով չեն կարողացել ընդունվել, մինչդեռ ցածր բալեր հավաքած ուսանողներն ընդունվել են։
«Աբսուրդ է, որ բարձր միավոր ստացած դիմորդը չընդունվի»,- լրագրողների հետ զրույցում նշեց դիմորդներից մեկի ծնողը, որը եկել էր ԳԹԿ շենքի մոտ եւ պատրաստվում էր մտնել շենք, ԳԹԿ նախագահին ներկայացնել իրենց բողոքն ու առաջարկությունը։ Այն ներկայացրեց նաեւ լրագրողներին։
Նա առաջարկում է ֆակուլտետներում տեղերն ավելացնել, որ 7,5 ստացողներից բացի, բարձր բալեր վաստակածները եւս կարողանան ընդունվել։ Իր տղան 15․75 է ստացել եւ Երեւանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետ չի ընդունվել, քանի որ այնտեղ ամենացածր բալը 19 է եղել, մնացած նշված տեղերում էլ չի կարողացել ընդունվել, քանի որ արդեն տեղ չի եղել։
Կարծում է՝ տեղերն ավելացնելու դեպքում կշահի նաեւ պետությունը, քանի որ վճարովի համակարգով են սովորելու. «2 տարի չարչարվել են, դուք պատկերացնո՞ւմ եք իրենց ապրումները»։
Ակցիա իրականացնողների մեջ է դիմորդներից Արտուշ Հովսեփյանը, նա դուրս է մնացել Երեւանի պետական բժշկական համալսարանից, հավաքել է 14,5 միավոր։
«Երեկ չէ առաջին օրը սթրեսով փորձում եմ մուտք գործել dimord.am կայք, չեմ կարողանում, մի կերպ մուտք եմ գործում, չեմ ստանում ոչ մի պատասխան, գիշերվա երեքին պատասխան է գալիս, թե՝ չեք ընդունվել»,- նշում է նա՝ ավելացնելով, որ հիմա էլ իրեն առաջարկում են թափուր տեղերի համար դիմել, սակայն այլ բժշկական համալսարանները մասնավոր են, իսկ ինքը ցանկանում է սովորել պետական համալսարանում։
«8-ից ոչ մի տեղ չի անցել, թող նախապես զգուշացնեին, որ միայն առաջին հայտն է անցնում, երեխայի ուզած ֆակուլտետը 13 միավորով նստում են, 16-ով չեն նստում, այս ի՞նչ են անում, մի հատ դիմորդների վիճակը նայեն, ինչքան կարող են լռել։ Թող նախօրոք ասեին՝ միայն առաջին հայտն է անցնելու»,- նշեց դիմորդներից մեկի մայրը։
Լրագրողների հետ զրույցում այսօր ԳԹԿ տնօրենի տեղակալ Կարո Նասիբյանը հիշեցրել է կարգը. «Եթե առաջին հայտով իրավագիտություն եմ գրել, պետք է մրցեմ իրավագիտության դիմորդների հետ»։
Նրա խոսքով՝ առաջին հայտը գերակա է, ովքեր ցանկանում են դառնալ այդ մասնագետը, մրցում են այդ մասնագիտություն դիմածների հետ։
Նասիբյանն ընդգծել է, որ նախորդ տարիներին եղել է, որ, բարձր միավոր հավաքելով, իրավաբանին դուրս են թողել, նստել են իր տեղը, եւ հետո ստացվել է՝ նրանք իրենց տեղում չեն եղել։
Այժմ չընդունվածները կարող են մասնակցել թափուր տեղերի մրցույթին։
Ծնողներն այս պահին շարժվում են դեպի Ազգային ժողով՝ իրենց բողոքն արտահայտելու, նրանք կոչ են արել, որ իրենց միանան բոլոր այն ծնողներն ու դիմորդները, որոնց մոտ նման խնդիր է առաջացել։
Հիշեցնենք, որ այս տարի քննությունների ժամանակ կարեւորվում է մասնագիտության ընտրությունը, ըստ որի՝ առավելությունը տրվում է առաջին հերթին կոնկրետ այդ բաժին դիմածներին։ Ստացվում է՝ քանի դեռ տվյալ բաժնի տեղերը չեն լրացել, այլ մասնագիտությունների համար դիմածները, նույնիսկ՝ բարձր բալերով, չեն կարողանա մասնակցել մրցույթին։