Աչքիդ առաջ հիվանդները սկսում են շնչահեղձ լինել. ցավոք, հիվանդությունն անկառավարելի ընթացք ունի. Պետրոս Մանուկյան
Կորոնավիրուսային հիվանդությունն ընթանում է անկառավարելի ընթացքով, անակնկալներ մատուցելով և անկառավարելի բարդություններով։ Պարետատան նիստից հետո հրավիրված ճեպազրույցի ժամանակ այս մասին ասաց Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ ԲԿ բուժական հարցերով փոխտնօրեն Պետրոս Մանուկյանը:
«Հիվանդներն ունեն բազմաթիվ ուղեկցող հիվանդություններ, որոնք առավելագույնս բարդացնում են հիվանդության ընթացքը։ Վերջին ժամանակներս ծանր ու ծայրահեղ հիվանդների աճի միտում նկատվեց, հիվանդանոցն առավել ծանրաբեռնված է աշխատում։
Հիվանդը, պատկերացրեք, ընդունվում է հիվանդանոց այնպիսի ցուցանիշներով, որ բնորոշ չեն առավել ծանր հիվանդին և կարճ ժամանակ անց նման կլինիկական ախտանիշներ, ինչպիսին է շնչահեղձությունը, մարդկանց մոտ տագնապի զգացողությունը, օդի պակասը: Այդ գերլարվածությունն առաջացնում է այնպիսի վիճակ, որ զարգացման ընթացքը հիվանդների մոտ անկառավարելի ընթացքի է բերում։
Բառիս բուն իմաստով աչքիդ առաջ հիվանդները սկսում են շնչահեղձ լինել։ Այստեղ մեզ օգնության են հասնում շնչական ապարատները։ Ցավոք, հիվանդությունը ընթանում է անկառավարելի ընթացքով, անակնկալներ մատուցելով: Բարդություններն այսօր նույնպես անկառավարելի են»,- ասաց նա:
Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ ԲԿ-ն ներկա պահին զբաղվում է միայն ծանր և ծայրահեղ ծանր հիվանդների բուժմամբ: «Պատերազմ է ընթանում, բուժաշխատողներն օր ու գիշեր պայքարում են կյանքեր փրկելու համար»,- ընդգծեց Մանուկյանը՝ հորդորելով քաղաքացիներին հետևել պարետատան կողմից սահմանված կանոններին։