Երեկ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանն ու նրանց ավագ դուստրը՝ Մարիամ Փաշինյանը, ռենտգեն հետազոտություն են անցել, եւ պարզվել է, որ իրենք թոքաբորբ չունեն, այսինքն՝ ամբողջությամբ ասիմպտոմ կորոնավիրուս են տանում: Ընտանիքի կրտսեր անդամեները՝ Շուշանն ու Արփին, մանրամասն հետազոտություն են անցնելու այսօր, թեեւ կարծում են, որ նրանք էլ խնդիրներ չունեն:
Այս մասին քիչ առաջ ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Նա նաեւ խոսեց այսօրվանից մտցված նոր սահմանափակումների մասին եւ հիշեցրեց, որ այսօրվանից դիմակի կրումը պարտադիր է հանրային բոլոր վայրերում:
«Այսօր երկրում կա մոտ 20 հազար ինձ նման մարդ, որ հիվանդությունը տանում է ինձ նման ասիմպտոմ ու տեղյակ էլ չէ, որ ինքը կորոնավիրուս ունի: Այս պարագայում շատ կարեւոր է, որ բոլորս բոլորիս հետ շփվելիս կիրառենք հակահամաճարակային միջոցառումներ: Ամենուր, ում որ տեսնում եք, վերաբերվեք նրան որպես ասիմպտոմ վարակակրի, որովհետեւ, կրկնում եմ, երկրում 20 հազար ինձ նման մարդ կա, տարբերությամբ, որ իրենք չգիտեն, որ ասիմպտոմ կորոնավիրուսակիր են:
Այսօրվանից, ինչպես արդեն նշվել է, դիմակ դնելը պարտադիր է բոլոր վայրերում: Ես երեկ հայտարարեցի, որ մենք ձեւավորում ենք հակահամաճարակային հանրային վերահսկողության թիմ, Հայաստանում պետք է սկսվի հակահամաճարակային վերահսկողություն, կանոնների պահպանում, իսկ դրանց խախտումները հրապարակվելու են:
Արդեն իսկ ստեղծվել է մոնիթորինգային խումբ, որը զբաղվելու է սոցիալական ցանցերի ուսումնասիրությամբ»,- ասաց վարչապետը:
Նա խնդրեց քաղաքացիներին ուշադրություն դարձնել բանկերին, «Հայփոստեր»-ին, հասարակական նշանակության բոլոր վայրերին, արտադրական ձեռնարկություններին, պետական կամ մասնավոր աշխատանքի վայրերին, որպեսզի ինքը տեղյակ լինի՝ ում պատժի վատ աշխատանքի պատճառով: Ըստ վարչապետի՝ «Գլորիա»-ի օրինակը շատ պարզ է ներկայացնում իրավիճակը, բավարար էր ավտոբուսի նկարը:
«Իմ կոչն ու ակնկալիքն է, որ Հայաստանում սկսվի հակահամաճարակային շարժում, պահանջվում է միջոցառումների պահպանում, լուսանկարեք, տեսանկարահանեք խախտման դեպքերը եւ հրապարակեք սոցիալական ցանցերում: Երեկ, օրինակ, ի՞նչ կատարվեց՝ ընդամենը մի քանի ժամում բոլոր բանկերն իրենց աշխատանքը կարգավորեցին: Դպրոցներ, հասարակական վայրեր, կանգառներ, պետք է լայնորեն վերահսկվեն այս բոլոր վայրերը՝ հանրային վերահսկողությամբ»:
Վարչապետը նաեւ հավելեց, որ երեկ կորոնավիրուսից ունեցել ենք 6 մահ, 9 մահ՝ այլ հիվանդություններից, ցավակցություններ փոխանցեց նրանց ընտանիքներին:
Նաեւ նշեց, որ սոցիալական աջակցության միջոցառումների ընթացքում արդեն 100 միլիարդ դրամ է տրամադրվել մարդկանց, ընդ որում, 9-րդ միջոցառումով ավելի քան 800 հազար երեխայի աջակցություն է ցուցաբերվել:
Նիկոլ Փաշինյանը, կրկին հիշեցնելով դիմակների կրման անհրաժեշտության մասին, ասաց, որ երեկ դիմակների գների անկում է արձանագրվել, ՏՄՊՊՀ-ի հավաստիացմամբ՝ դիմակների գներն ավելի կնվազեն: