Տատիկի համար հոգեբանորեն դժվար օրեր են սպասվելու․ Միքայել Մելքումյան
Ազգային ժողովում «Անշարժ գույքի հարկման նպատակով անշարժ գույքի շուկայական արժեքին մոտ կադաստրի հաշվարկման կարգի հաստատման մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը, դիմելով նախագծի զեկուցող, Կադաստրի պետական կոմիտեի ղեկավար Սարհատ Պետրոսյանին, հարց հնչեցրեց․
«Ասենք, տատիկի անունով գրանցված է տունը, գույքահարկը բարձրացնում ենք: Դուք ասում եք՝ գույքահարկը կհաշվարկվի, բայց ինքը չի վճարի, եւ երբ գա վաճառքի ժամանակը, նոր այդ արժեքից կհանվի, կգնա պետական բյուջե: Շատ բարդ բան է դա։ Այսինքն՝ այդ ընթացքում տատիկի վրա բեռը կախվելու է ու, ասենք, չի էլ օտարվելու: Ի՞նչ է լինելու, տատիկի իրավահաջո՞րդն է գալու: Այսինքն՝ եթե նախկինում ունեինք «Պողոս» հասկացություն, հիմա մտցնում ենք «տատիկ» հասկացությունը: Տատիկի համար դժվար օրեր են սպասվելու հոգեբանորեն, առանց այդ էլ տատիկը թոշակառու է: Մի հատ էլ էդ բեռն ավելացնենք, տատիկը պարտքով․․․ աստված մի արասցե․․․հասկացաք»,- հարցրեց Մելքումյանը:
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն էլ տեղից կատակեց. «Դա Պողոսի տատիկն ա»:
Սարհատ Պետրոսյանը պատասխանեց. «Տատիկի մասին բազմաթիվ անգամներ խոսելու ենք։ Բայց այսօր բոլոր տատիկները եւ բոլորս անշարժ գույքի հարկը տալիս ենք ծիծաղելի գներով: Մենք ենթադրում ենք, որ ավելացումը կարող է լինել 2 անգամ: Եթե տատիկն այսօր պայմանական՝ Երեւանի կենտրոնում տարեկան վճարում է 25 հազար դրամ, վճարելու է 50 հազար դրամ: Եթե այդ 50 հազար դրամը գույքին կպցնենք, պատկերացրեք, թե քանի տարի այդ 50 հազարները պետք է հավաքվեն, որ վերջում տատիկի գույքից բան չմնա: Մենք գործիք ենք մտածում, բայց մենք կարող ենք այլ լուծումներ էլ գտնել, ասենք, թոշակառուներին չհարկել, բայց դրանք համայնքային լիազորություններ են, եւ հիշեցնեմ, որ այս հարկը գնում է համայնքային բյուջե, այնպես որ համայնքները բազմաթիվ ռիսկեր կարող են նվազեցնել իրենց տրված լիազորությունների շրջանակում»,- արձագանքեց Պետրոսյանը։