Կներեք, ճկռալով աշխատում ենք. Հայկ Մարությանը՝ քաղաքապետարանում հաստիքները ավելացնելու անհրաժեշտության մասին
Երեւանի ավագանու այսօրվա արտահերթ նիստում ընդգրկված որոշման նախագծերից մեկով առաջարկվում էր փոփոխություններ կատարել քաղաքապետարանի կառուցվածքում եւ հաստիքացուցակում: Որոշ բաժիններ ու վարչություններ նախատեսվում է միավորել, մի շարք հաստիքներ կրճատել կամ ավելացնել:
Ավագանուն ներկայացված նախագծի համաձայն, Երեւանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի կառուցվածքային փոփոխությունների արդյունքում միավորվել են սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի բաժինները՝ հաշվի առնելով սպորտի եւ երիտասարդության ոլորտների փոխկապվածությունը: Միավորվել են նաեւ մշակույթի վարչությունն ու տուրիզմի բաժինը: «Վերջինս ներառվել է մշակույթի վարչության կազմում՝ հաշվի առնելով, որ իր գործառույթներով եւ տեսլականով սերտ շաղկապված է մշակույթի ոլորտի գործառույթների հետ, մասնավորապես՝ զբոսաշրջության զարգացման կարեւոր գրավականներից է մայրաքաղաքի մշակութային անցուդարձն ու պատմամշակութային ժառանգությունը»,- ասվում է հիմնավորման մեջ:
Քաղաքապետարանի զորահավաքային բաժինը, որը գործում էր քարտուղարության կազմում, առանձնացվել է քարտուղարությունից եւ դարձել առանձնացված բաժին: Երեւանի Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատակազմում առաջարկվել է առանձնացնել առեւտրի, սպասարկումների եւ գովազդի բաժինը՝ ստեղծելով առեւտրի եւ սպասարկումների ու գովազդի բաժիններ:
Այս ամենի արդյունքում, ինչպես նշեցինք, ինչ-որ հաստիքային միավորներ կրճատվելու են, որոշները ավելացվելու: Հանրագումարում, սակայն, ստացվելու է աճ, քանի որ ներկայիս 2 հազար 30 միավոր հաստիքի փոխարեն դրանց թիվը կավելանա 102.5 միավորով՝ հասնելով 2 հազար 132.5-ի:
Առաջարկվող այս փոփոխությունները ընդդիմության սրտով չէին: «Լույս» խմբակցությունը նախագծի վերաբերյալ նախապես կարծիք էր հայտնել, որ հաստիքները պետք է ոչ թե ավելանան, այլ կրճատվեն շուրջ 130-ով: Այն, որ այս խմբակցությունը հաստիքացուցակն ուռճացված է համարում, բազմաթիվ անգամներ է շեշտել՝ հաճախ էլ մեջբերելով նախկին «Ելք» խմբակցության գործընկերներին:
Քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հայտարարեց, որ տարբեր ստորաբաժանումներում աշխատանքի ծավալները մեծացել են երեքից չորս անգամ: Նա նկատեց, որ եթե նախկինում, օրինակ շինթույլտվությունները ստացվում էին վերեւից ստացված զանգերի կամ գումարի միջոցով, ապա հիմա ամեն մի դիմում լրջորեն ուսումնասիրվում է: «Որոշվում էր, որ այս մարդը պետք է ստանա այս շինթույլտվությունը այս տեղում: Լավ տեղ է, վատ տեղ է, ճիշտ տեղ է, սխալ տեղ է, համապատասխատանում է նորմերին, չի համաատասխանում, դա ոչ մի կապ չուներ: Վարչությունում ոչ ոք չէր աշխատում դրա վրա, միանգամից շինթույլտվությունը տալիս էին»,- համեմատեց քաղաքապետ Հայկ Մարությանը:
«Եթե դուք ասում եք՝ արդյոք պե՞տք է շատացնել տարբեր վարչություններում հաստիքները, այո, ես կարող եմ ասել՝ շատ է պետք: Բայց մենք մի կերպ, կներեք ճկռալով աշխատում ենք, որպեսզի չշատացնենք: Այո՛, ճարտարապետականում պետք է բարձրացնել, այո՛, իրավաբանական վարչությունում պետք է բարձրացնել, այո՛, անշարժ գույքի կառավարման վարչությունում պետք է բարձրացնել: Այո՛, այդ վարչության պետերը անընդհատ ինձ գալիս եւ զեկուցում են, որ չենք հասցնում, պարոն քաղաքապետ, մեզ մարդ է պետք: Ես ասում եմ՝ տղերք ջան, դիմացեք, խնդրում եմ ավել աշխատեք, խնդրում եմ ինտենսիվ, ավելի պրոդուկտիվ աշխատեք, մենք չենք ուզում այս պահին այս մասով բարձրացնել հաստիքներ, բայց այո՛, կարող է մի պահ գալ… Այո՛, օպտիմալացումը չի նշանակում միայն կրճատում: Մի վարչությունում կարող է բարձրանալ, մյուսում կրճատվել: Կամ ոչ մեկում չի կրճատվի, մեկում կբարձրանա: Եվ վեց ամիս կամ մեկ տարի անց նորից կգանք նիստի, կնվազեցենք»,- նկատեց Մարությանը:
Նա նաեւ ընդգծեց, որ այժմ չկա որեւէ դիմում, որը մշակվում է օրենքից դուրս կամ որեւէ անուն-ազգանունով է պայմանավորված: Եվ դա, նրա պնդմամբ, ավելի երկարատեւ աշխատանք է պահանջում: