Կեսօրին Պուտինը 4-րդ անգամ կերդվի ծառայել ՌԴ-ին. նախագահական պատմություն՝ սկզբից մինչ օրս
Վլադիմիր Պուտինը, որը նախագահական ընտրությունների արդյունքում ձայների գերակշիռ մեծամասնությամբ կրկին ընտրվեց Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ, այսօր պաշտոնապես կստանձնի երկրի ղեկավարումը: Երդմնակալության արարողությունը նրա համար կդառնա 4-րդը՝ քաղաքական կարիերայի ընթացքում, երկիրը նա կղեկավարի հաջորդող 6 տարին:
Վլադիմիր Պուտինն առաջին անգամ նախագահ դարձավ 2000 թվականին, 2004-ին՝ վերընտրվեց այդ պաշտոնում: Չմասնակցեց 2008 թվականի նախագահական ընտրություններին, քանի որ, սահմանադրության համաձայն, նույն մարդը չի կարող 3 անգամ շարունակ ընտրվել նախագահի պաշտոնում: Հենց այդ տարի, ՌԴ նախագահի պաշտոնի համար աջակցելով այժմյան վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւի թեկնածությունը, 2008-ի մայիսին ինքը Պուտինը դարձավ երկրի վարչապետ՝ ըստ երեւույթին անցնելով կուլիսային կառավարման: Հենց նույն տարի սահմանադրության մեջ կատարված փոփոխություններով, նախագահն արդեն ընտրվելու էր ոչ թե 4, այլ 6 տարի ժամկետով:
Վլադիմիր Պուտինը կրկին ստանձնեց երկրի կառավարման ղեկը 2012 թվականին, իսկ այս տարի՝ 2018-ին հաղթեց ընտրություններում ռեկորդային ցուցանիշներով՝ նրա օգտին քվեարկել էին 56,4 միլիոն ընտրական իրավունք ունեցող մարդիկ:
Մեծ Կրեմլյան պալատի յոթերորդ երդմնակալությունը
Այսօրվա երդմնակալության արարողությունը կդառնա թվով յոթերորդը՝ ժամանակակից ռուսական պետության պատմության մեջ՝ Մեծ Կրեմլյան պալատում:
Արարողությունը կմեկնարկի կեսօրին ու կտեւի գրեթե 1 ժամ, հիմնական արարողության համար նախատեսված է 50 րոպե:
Երդմնակալության արարողությունից հետո, ստանձնելով երկրի կառավարումը, նոր նախագահը Պետդումային է ներկայացնելու երկրի վարչապետի թեկնածուին:
Երդմնակալության արարողությունը՝ «ՌԴ նախագահի ընտրությունների մասին» օրենքի համաձայն, անցկացվում է ԿԸՀ-ի կողմից ընտրությունների պաշտոնական արդյունքների վերջնական հրապարակումից հետո՝ 30-րդ օրը: Հենց արարողության ընթացքը օրենքով նախատեսված չէ, կարող են լրացուցիչ միջոցառումներ ներառվել կամ անցկացվել՝ նախորդների նման: Բուն արարողակարգն առաջին անգամ մշակվել է ՌԴ առաջին նախագահ Բորիս Ելցինի երդմնակալության համար, այդ տարիներից ի վեր զգալի փոփոխություններ չկան, փոխվում է միայն վայրը:
Բուն արարողակարգը
Արարողությանը պարտադիր կերպով մասնակցում են կառավարության անդամները, Դումայի ու Դաշնային խորհրդի պատգամավորները, նախագահի ադմինիստրացիայի ղեկավարները, Սահմանադրական դատարանի դատավորները, դիվանագիտական կորպուսը, հոգեւոր առաջնորդը: Այսօր առաջին անգամ Պուտինը նախագահի լիազորություններն է ստանձնելու է առանց առաջին կնոջ ուղեկցության, Լյուդմիլա Պուտինայի հետ նա բաժանվել է 2012-ի երդմնակալությունից հետո՝ 2013 թվականին: Ռուսաստանն այսօր, չունի առաջին տիկին:
Կեսօրից քիչ անց, պետական խորհրդանշանները հատուկ ուղեկցությամբ կտարվեն Կրեմլի պալատ, խորհրդանշաններից մեկը կտեղադրվի նախագահի աջ, մյուսը՝ ձախ կողմում:
Ընտրված նախագահը Կրեմլյան պալատ է ժամանում արարողությունից 5 րոպե առաջ՝ հնչող առաջին զարկերի հետ, պաշտոնական երաժշտության տակ նա անցնում է Գեորգեւսի, Ալեքսանդրովսկի սրահներով ու  բարձրանում դեպի հարթակ:
ՍԴ ներկայացուցիչը երկրի ղեկավարին խնդրում է ընդունել երդում, որից հետո նախագահի թեկնածուն, աջ ձեռքը դնելով երկրի Սահմանադրության մայր օրինակին արտաբերում է հատուկ տեքստը, ինչից հետո համարվում է արդեն երկրի փաստացի ղեկավարը:
Արարողության դրես-կոդը պահանջում է միայն սեւ կոստյումներ՝ տղամարդկանց, հատուկ երկարությամբ կիսաշրջազգեստներ՝ կանանց համար, ներկա զինվորականները պարտադիր կրում են համազգեստը՝ բոլոր ստացված մեդալներով:
Այսօր սահմանափակվել է Մոսկվայի հիմնական փողոցների երթեւեկությունը, դեպի Կրեմլյան պալատ տանող փողոցը՝ փակվել: