Դերասանուհի Ելենա Բորիսենկոն այն հայտնիներից է, որը բազմիցս մասնակցել է Հայաստանում տեղի ունեցող քաղաքական ու քաղաքացիական ակցիաներին ու մշտապես կանգնել քաղաքացիների կողքին: Նա «Էլեկտրիկ Երեւան»-ի ժամանակ էլ աչքի ընկավ իր ակտիվությամբ:
Այսօր «ՀԺ»-ի հետ զրույցում դերասանուհին ասաց, որ անպայման մասնակցելու է «Քաղաքացիական պայմանագրի» կողմից իրականացվող #ԻմՔայլը շարժմանը եւ այսօր երեկոյան, ժամը 18.30-ին գնալու է Ազատության հրապարակ, որտեղ մեկնարկելու են շուրջօրյա հանրահավաքները: «Պարզապես չեմ կարող անտարբեր անցնել: Պարտադիր պիտի գնամ, գնամ հասկանամ, թե ինչ է կատարվում, ումից ինչ ենք պահանջում, ինչ մասսա է հավաքվում, ովքեր են, դրանից էլ է շատ բան կախված: Չնայած ինչքան էլ ցավալի է՝ պիտի ասեմ, որ հիմա շատ հուսահատված եմ եւ հավատս կորցրած: Ամենավատն այն է, որ տեսնում ես անարդարություն եւ հասականում, որ դրա դեմ անզոր ես»,- ասաց Ելենա Բորիսենկոն:
Խոսելով Սերժ Սարգսյանի վարած քաղաքականության եւ նրա նախագահության 10 տարիներին Հայաստանում տիրող իրավիճակի մասին՝ ասաց. «Ինձ համար ոչ մի նախագահն էլ լավը չի եղել, այնպես չէ, որ միայն ինքն է վատը, մեր ընտրած նախագահներից ոչ մեկն էլ նախագահ չի եղել: Նույնիսկ Լեւոն Տեր- Պետրոսյանի ժամանակ, երբ բոլորը Լեւոն էին ընտրում՝ ես իրեն չեմ ընտրել, բայց դա կարող եմ ասել, որ միակ դեպքն էր, երբ հայ ժողովուրդն անկախ ու թափանցիկ ձեւով ընտրություն կատարեց»,- ասաց դերասանուհին: Նա ցավ հայտնեց, որ օրեցօր ամեն ինչ դեպի վատն է գնում եւ ոչ մի դրական փոփոխություն չկա. «Մարդիկ այստեղ վատ են ապրում, հուսահատ են, դադարել են ինչ-որ բանի հավատալ, եթե երեկ 10 հոգի էր ուզում գնալ երկրից, ապա այսօր 90 հոգի, ինչը սարսափելի է»:
Ելենա Բորիսենկոն նշեց, որ խիստ դեմ է այն արտահայտությանը, երբ ասում են, որ մեկ է՝ բան չի փոխվելու, սակայն ասաց, որ քանի գնում՝ իր մոտ էլ է այդ կարծիքը ձեւավորվում: Վերջինս պատմեց, որ մի քանի օր առաջ հայտնի մարդկանցից մեկի (անուն չցանկացավ նշել) երեկոյին էր ներկա եւ այնտեղ կային բարձրաստիճան պետական այրեր, որոնք բոլորը մեծ-մեծ խոսելուց եւ կեղծ ժպիտներ փոխանակելուց հետո, հերթով դուրս եկան եւ սկսեցին իրար մեջ ամեն ինչից բողոքել: