Ոչ ասենք արվեստի դպրոցներում և մանկապարտեզներում թանկացումներին. ծնողները պայքար են սկսում
«Ո՛չ ասենք արվեստի դպրոցներում եւ մանկապարտեզներում թանկացումներին». այս վերտառությամբ հանրային խումբ է ստեղծվել «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում: Նախաձեռնության հեղինակը Երեւանում արվեստի դպրոց հաճախող երկու երեխաների մայր Հռիփսիմե Ավագյանն է, որը նախկինում նույնպես չի խուսափել բարձրաձայնել տարեսկզբից վարձավճարի թանկացման վերաբերյալ իր դժգոհությունը:
Խմբում փնտրվում ու քննարկվում են տարբերակներ, թե ինչպես պայքարել այդ թանկացումների դեմ: Առաջարկներ են հնչում չվճարել կամ վճարել նախկին չափով: Առաջարկվում է նաեւ զանգվածաբար դիմում ներկայացնել Երեւանի քաղաքապետարան՝ արտոնություն ստանալու նպատակով: Նաեւ համապատասխան դիմումի ձեւ է մշակվել ու հրապարակվել, իսկ զուգահեռաբար հիշեցվում է, որ դիմումը փոխանցելիս անպայման ստացական պահանջել՝ հետագայում դիմում ներկայացրած լինելու մասին հիմնավորում ունենալու համար:
Երեւանի ավագանու ԵԼՔ խմբակցության անդամ, կրթության, մշակույթի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը նույն խմբում գրել է. «Հարգելի ծնողներ, առաջարկում եմ զանգվածաբար դիմումներ ուղարկել քաղաքապետարան Ձեր երեխաների ուսման վարձի հետ կապված արտոնություններ ստանալու համար: Ես գիտեմ, որ նույնիսկ 1000 դրամ թանկացումը շատերի համար խնդիր է: Մինչեւ 900 հոգի պետք է ստանա արտոնություն` կամ ամբողջությամբ ազատվի կամ 50 տոկոս զեղչվի վարձը: Ես նայեցի քաղաքապետի որոշումների մեջ` առայժմ կարգ սահմանված չէ, բայց դուք գրեք դիմումները, կարգ սահմանելն իրենց խնդիրն է՝ ավագանու ընդունած որոշման համաձայն: Բացի այդ, եթե արտոնության համար դիմողների թիվը մեծ լինի Տարոն Մարգարյանը դեկտեմբերի 26-ին իմ ելույթից հետո հայտարարել է, որ այդ թիվն առնվազն կկրկնապատկվի: Այնպես որ դուխով պայքարեք Ձեր եւ Ձեր երեխաների իրավունքների համար»:
Մասնավորապես, արվեստի եւ երաժշտական դպրոցներում վարձավճարի թանկացումից հետո տեղեկություններ էին տարածվում, որ օրինակ Կոնստանտին Սարաջյանի անվան դպրոցում հնարավոր է սովորողների թվի նվազում՝ կապված վարձավճարների թանկացման հետ: Այդ դպրոցից որեւէ կերպ մեզ չհաջողվեց մեկնաբանություն ստանալ, թե տարեսկզբի թանկացումից հետո կա՞ն հաստատությունից դուրս եկած երեխաներ: Բոլորն այստեղ խիստ զբաղված էին՝ մեզ պատասխանելու համար:
Սայաթ Նովայի անվան դպրոցի փոխտնօրեն Սվետլանա Հակոբյանը վստահեցրեց, որ վարձավճարի պատճառով ոչ մի երեխա չի հեռացել: «Դեռ կիսամյակի համար էլ վճարողներ են եղել»,- ասաց նա: Պնդեց, որ նման պարտադրանք չի եղել, ու դա ծնողների որոշումն է: «Հայտարարվել է՝ հարգելի ծնողներ, ում ինչպես հարմար է, այնպես էլ վճարեք»: Կան մարդիկ, որոնք մեկ ամսվա ուսման վարձավճարն են մուծել, ոմանք՝ երկուսի, եռամսյակի կամ կիսամյակի:
Ծնող Հռիփսիմե Ավագյանն ավելի վաղ ահազանգել էր, որ պահանջվում է վճարել նաեւ առաջիկա ամիսների համար նախատեսված վարձավճարը: Երեւանի քաղաքապետի տեղակալ Վահե Նիկոյանն ի պատասխան հավաստիացնում էր, թե դպրոցների առաջ նման խնդիր չի դրվել եւ այդպիսի պահանջն օրինական չէ: Այսօր, երբ Սայաթ Նովայի անվան երաժշտական դպրոցի փոխտնօրենից փորձեցինք պարզել, թե նախորդ տարի ե՞ւս ծնողները առաջանցիկ վճարումներ են կատարել, նա չպատասխանեց հարցին: Հետաքրքրվեցինք նաեւ, թե կա՞ն մասնագիտություններ, որոնց դեպքում վարձավճարի չափը ոչ թե բարձրացել է, այլ՝ նվազել: Նախորդ առիթների դեպքում քաղաքապետարանի պաշտոնյաները պնդում էին, որ ճիշտ չէ տեղի ունեցածը թանկացում անվանել, որովհետեւ մի դպրոցում վարձավճարը թանկացել է, մյուս դեպքում, ինչպես օրինակ Կենտրոնում, նվազել, ինչի արդյունքում էլ այսօր բոլոր դեպքերում միջին չափ է սահմանվել՝ 8 հազար դրամ:
Կենտրոնում գտնվող Սայաթ Նովայի անվան երաժշտական դպրոցի փոխտնօրենն ասաց, թե իրենք մոտ կա ե՛ւ էժանացում, ե՛ւ թանկացում, ե՛ւ թե առանց փոփոխության: Երբ խնդրեցինք օրինակ բերել, նա միայն թանկացման մասին նշեց: Ասաց, որ կան պահանջվող գործիքներ, որոնց դեպքում վարձավճարը 5 հազար դրամից դարձել է 8 հազար դրամ: «Բայց որեւէ բողոք չկա»,- հավելեց նա:
Ինչ վերաբերում է մանկապարտեզներում թանկացումներին, հիշեցնենք, որ Երեւանի հաշվառում չունեցող ծնողները նույնպես պետք է ամսական 8 հազար դրամ վճարեն՝ ի տարբերություն մայրաքաղաքում հաշվառում ունեցողների, որոնց երեխաների համար մանկապարտեզն անվճար է: