15 հոգով՝ հերթ կանգնելով, ծեծել են Արայիկ Խանդոյանին. խցում արյան հետքեր են եղել. պաշտպան
«Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Արայիկ Խանդոյանն (Միայնակ գայլ) իսկապես բռնության է ենթարկվել եւ խոշտանգվել է ամենադաժան ու անմարդկային ձեւով:
Այս մասին քիչ առաջ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի մոտ հայտարարեց վերջինիս պաշտպան Արայիկ Պապիկյանը:
Նշենք, որ երեկ Ավան եւ Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում միջադեպ տեղի ունեցավ խմբի անդամներ Սմբատ Բարսեղյանի, Մխիթար Ավետիսյանի, Արեգ Կյուրեղյանի եւ ոստիկանների միջեւ: Ինչից հետո ուղեկցող ոստիկանները բռնի ուժով խմբի անդամներ Սմբատ Բարսեղյանին, Արեգ Կյուրեղյանին եւ Մխիթար Ավետիսյանին դուրս հանեցին դահլիճից: Պաշտպանների պնդմամբ՝ ոստիկանների կողմից ծեծն արդեն շարունակվել է դատարանի նկուղում, որտեղ ծեծի է ենթարկվել նաեւ Արայիկ Խանդոյանը:
«Նրան դատարանի շենքի խցում մոտավորապես 15 մարդ դաժանաբար ծեծի է ենթարկել: Ընդ որում, քանի որ խուցը փոքր է եղել, հերթ են կանգնել` հերթով են մտել ծեծելու»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց փաստաբանը:
Պատճառն այն է եղել, որ երբ Արեգ Կյուրեղյանին եւ Մխիթար Ավետիսյանին տշելով տարել են, Արայիկը հարցրել է, թե որն է պատճառը, այդ մարդիկ սկսել են նրան ծեծել: Արայիկ Խանդոյանն առնվազն ուղեղի ցնցում է ստացել, հարվածներ է ստացել գլխի, երիկամների եւ ոտքերի շրջանում մի շարք վնասվածքներ ուներ, բավականին երկար ժամանակ ծեծել են նրան: Դահլիճից, երբ տղաներին իջեցրել են Արայիկ Խանդոյանը ոչինչ չի ասել, սակայն տղաները նկատել են, նույնիսկ արյան հետքեր են եղել: Ես տեղեկություն ունեմ, որ Սմբատ Բարսեղյանին եւ Գագիկ Եղիազարյանին նույնպես դաժան ձեւով ծեծել են՝ ընդ որում ընդգծված, ագրեսիվ, դաժանաբար, էլ չեմ խոսում հայհոյանքների մասին»,- ասաց պաշտպանը:
Պապիկյանը հայտնեց, որ Արայիկ Խանդոյանն այժմ լուրջ բուժօգնության կարիք ունի, իսկ ՔԿՀ-ում միայն երկու անգամ զարկերակային ճնշումն են չափել: Փաստաբանը հույս ունի, որ դատախազությունը գոնե քաջություն կունենա հայտարարելու, որ նյութերն են նախապատրաստվում:
«Դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանն էլ իր հերթին պետք է ապահովեր ամբաստանյալների անվտանգությունը, նա պետք է համարձակություն ունենա ինքնաբացարկ հայտնելու, ինքն աչք է փակել անազատության անձանց նկատմամբ բռնություն կիրառելու վրա»,- ասաց Արայիկ Պապիկյանը:
Կատարվածի վերաբերյալ Խանդոյանի պաշտպանները պատրաստվում են հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացնել: Խանդոյանին երեկ այցելել են նաեւ ՄԻՊ աշխատակազմից: