2016 թվականի հուլիսի 29-ի լույս 30-ի գիշերը Երեւանում լուրջ հանցագործություններ են տեղի ունեցել, եւ կարեւոր է, որ դրանց համար բոլոր մեղավորները, ըստ արժանվույն պատժվեն: ՊՊԾ գնդի գրավման օրերին մտահոգիչ էր հատկապես լրագրողների եւ ցուցարարների նկատմամբ ոստիկանության անհամաչափ ուժի կիրառումը: Հայ-ամերիկյան առեւտրային պալատի ծրագրերի ներկայացման ժամանակ այս մասին այսօր հայտարարեց Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը՝ ընդգծելով՝ չպետք է տպավորություն ստեղծվի, որ մարդիկ կալանքի տակ պահվում են իրենց քաղաքական հայացքների համար:
Անդրադառնալով Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության խնդիրներին՝ ամերիկացի դիվանագետը նկատեց՝ ՀՀ իշխանությունների հետ այս ոլորտում փոխգործակցությունը գրանցել է որոշակի հաջողություններ, սակայն նկատվել են նաեւ անհանգստության տեղիք տվող միտումներ:
«Խոսքը, մասնավորապես, մանկահասակ տարիքի երեխաների աշխատանքային շահագործման, ինչպես նաեւ սեռով պայմանավորված աբորտների մասին է: Ինչ վերաբերում է սահմանադրական փոփոխությունների 2015 թվականի դեկտեմբերյան հանրաքվեին, ընտրախախտումների վերաբերյալ ահազանգերն ԱՄՆ դեսպանատան համար խիստ անհանգստացնող էին: Հանրաքվեից հետո ես ողջունել եմ վստահության վերականգնման ուղղությամբ ՀՀ իշխանությունների քայլերը:
Շատ կարեւոր է, որ Հայաստանում ընտրություններն անցնեն ազատ, արդար եւ թափանցիկ: Իսկ սա հնարավոր է միայն այն դեպքում, երբ ՀՀ իշխանությունները ցուցաբերեն քաղաքական կամք: Քաղաքացիների՝ քվեախցիկում իրենց ազատ կամքն արտահայտելու համար պետք է հավասարապես լավ աշխատեն դատական եւ մյուս մարմինները»,- ամփոփեց Ռիչարդ Միլսը: