Ըստ տարբեր հրապարակումների՝ Աշոտ Սուքիասյանը նաև «Բենթլի» մակնիշի ավտոմեքենա էր նվիրել Կճոյանին, որը հանրության շրջանում լայն քննարկումների տեղիք էր տվել:
Պարգևատրվել է ԽՍՀՄ ՊՄ, ՀՀ ՊՆ և ՉԺՀ ՊՆ գերատեսչական մեդալներով։
Փայլակ Հայրապետյանը մեր զրույցում ասաց, որ այդ ընկերությունում Նավասարդ Կճոյանն ուներ 33 տոկոս, Տիգրան Սարգսյանն ուներ 33 տոկոս, իսկ Աշոտ Սուքիասյանը 34 տոկոս, վերջինս տնօրեն էր նշանակվել։
Տիգրան Սարգսյանը 1998-2008 թթ․ եղել է ՀՀ ԿԲ նախագահ, 2008-2014 թթ՝ ՀՀ վարչապետ, իսկ 2016-2020 թթ․ եղել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ:
Տիգրան Սարգսյանը պահպանելու է բարձր մակարդակի միջազգային պաշտոնյայի կարգավիճակը։
Նախ, մի քանի հանգամանք նշեմ: Առաջինը՝ Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին չի սահմանափակել վերջինիս առևտուրը երրորդ երկրների հետ՝ ո՛չ տեխնիկապես, ո՛չ էլ կարգավորման առումով։
Բոշյանի պնդմամբ՝ Հայաստանի պետական շահերի սպասարկման ընթացքում իրենց ոչինչ չի կարող կաշկանդել։
Բարեկամության շքանշանը Ղազախստանի Հանրապետության պետական պարգև է:
Վարչապետը հայտնեց, որ Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի հաջորդ նիստը կկայանա դեկտեմբերին՝ Սանկտ Պետերբուրգում:
Իրանի նախագահի պատվիրակության կազմում են ոչ միայն քաղաքական, այլեւ տնտեսական ոլորտները ներկայացնող բարձրաստիճան պաշտոնյաներ: Տնտեսական շեշտադրումներով է Երեւան գալիս նաեւ Ղրղզստանի նախագահ Ժէենբեկովը:
Ժամը 18:20-ին նախատեսված է համատեղ մամուլի ասուլիս՝ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանի եւ ՀՀ վարչապետի մասնակցությամբ:
Իր ելույթում ՀՀ վարչապետը մասնավորապես նշեց, որ համաժողովը լավ հարթակ է առեւտրատնտեսական կապերի ամրապնդման եւ լոգիստիկ սխեմաների ճարտարապետության հաստատման վերաբերյալ տեսակետների փոխանակման համար:
Իրանական գործարար հանրությունը շատ է հետաքրքրված ԵԱՏՄ երկրների հետ հարաբերությունների զարգացմամբ: Մեր փոխգործակցության հնարավորությունները, որոնք բացում է համաձայնագիրը, շատ բարձր են:
Լուսանկարը Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում տեղադրելով՝ վարչապետը մակագրել է․ «Վարչապետական սելֆի ։)»
Ընդհանուր առմամբ քննարկեցինք 15 հարց: Դրանցից շատերի կապակցությամբ հասանք համաձայնության՝ հիմք նախապատրաստելով Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի հաջորդ նիստի համար:
Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵՏՄ) առայժմ չի ծրագրում ընդլայնվել ի հաշիվ նոր անդամ երկրների, ՏԱՍՍ-ի հարցազրույցում ասել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) նախագահ Տիգրան Սարգսյանը։
Ղազախստանի առաջին նախագահի պաշտոնական կայքից հայտնում են, որ կողմերը քննարկել են ԵԱՏՄ ներկա վիճակն ու զարգացման հեռանկարները:
Դատարանը պարտավորեցրել է Գրիգորյանին հերքումը տեղակայել մի շարք լրատվամիջոցներում։
Կցանկանայի ընդգծել հետագայում ևս Երևանում ԵԱՏՄ շրջանակում միջոցառումներն անցկացնելու մեր պատրաստակամությունը:
ԵՏՀ կոլեգիայի նախագահը նաև հավելել է, որ ռոումինգի չեղարկման կոնկրետ ժամկետների մասին դեռ վաղ է խոսել, քանի որ հանդիպումներ են նախատեսվում բիզնեսի ներկայացուցիչների և բջջային օպերատորների հետ:
Սարգսյանը նշել է, որ համատեղ աշխատանք պետք է տանել նաև ֆինանսական տեխնոլոգիաների ոլորտում:
Մոսկվայում մեկնարկել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի հերթական նիստը, որը նախագահում է Ռուսաստանի Դաշնությունում աշխատանքային այցով գտնվող փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
Արտագնա աշխատանքի մեկնած մեր հայրենակիցների իրավունքները կլինեն առավել երաշխավորված. Պաշտպանի մասնակցությամբ եռակողմ հանդիպում Մոսկվայում:
Աշխատանքային այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կենտրոնակայան, որտեղ նրան դիմավորել է ԵՏՀ կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը նախօրեին ընդունել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանին:
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը մշակում է Եվրասիական տնտեսական միության համար վճարային համակարգ ստեղծելու գաղափարը:
Դժվար է կռահել այդ «տեղեկությունը» հրապարակած լրատվամիջոցի դիրքորոշումը, թե միայն Աննա Հակոբյա՞նն է «զայրացնում ու զարմացնում» արթիկցիներին, թե՞ նաեւ այլ անձինք:
«Մասնավոր ուղղաթիռ է եղել, ոչ պաշտոնական հանդիպում է եղել, եւ հյուրեր ենք ունեցել, դա ոչ մեկին չի վերաբերվում: Դա եղել է Աննա Հակոբյանի այցից հետո»:
Տիգրան Սարգսյանը Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի անունից մաղթեց մասնակիցներին արդյունավետ աշխատանք՝ համոզմունք հայտնելով, որ մասնակիցների բոլոր սպասումները կարդարանան:
«Եվրասիական շաբաթն» ուղղված է ԵԱՏՄ գործարարների միջեւ արդյունավետ կապերի զարգացմանը, երրորդ երկրների հետ առևտրային հարաբերությունների խթանմանը:
Նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն առաջին անգամ չէ, որ դատի է տալիս Աշոտ Գրիգորյանին: Առաջին հայցն արդեն երկու տարի է՝ քննվում է դատարանում:
Հազիվ թե մարդկանց տեսողական հիշողությունից վերանա գեներալի` Լյուդովիկոս IV դղյակը հիշեցնող առանձնատունը եւ կամ նրանց հիշողությունից ջնջվի Տիգրան Սարգսյանի դարակազմիկ մտքերը:
Մայիսի 13-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակությունը ժամանեց Սոչի` մասնակցելու Եվրասիական տնտեսական Բարձրագույն խորհրդի նիստին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Եվրասիական տնտեսական միության առաջիկա գագաթնաժողովի օրակարգային հարցերին:
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ:
Ուրախ եմ, որ Վիետնամի և Հայաստանի միջև ավանդական բարեկամությունը և համագործակցությունը առավել ամրապնդվել է Ձեր նշանակալի ավանդի շնորհիվ:
Այսպիսով, կարելի է արձանագրել, որ 2017 թվականին տնտեսական աճը կլինի ամենաբարձրը՝ առնվազն 5 տարիների ընթացքում: 2012 թվականին Տիգրան Սարգսյանի կառավարությունը արձանագրեց 7.2 տոկոս տնտեսական աճ:
ՀՀԿ կողմից նախագահի թեկնածու առաջադրված Մեծ Բրիտանիայում ՀՀ դեսպան Արմեն Սարգսյանը 2008-ի նախագահական ընտրություններից հետո վարչապետի պաշտոնին հավակնող թեկնածուների թվում է եղել:
Մի քանի հարյուր դրամը սպառողին չի սպանի, բայց իրենց մի քանի միլիոն հավելյալ դոլար կբերի, իսկ սա ավելի նոր ու ավելի թանկարժեք ջիփեր են, ավելի թանկ եւ ավելի մեծ կրծքերով պուտանկաներ։
Armtimes.com-ի հարցին ի պատասխան ՀՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Արամ Արարատյանն ասաց, որ միջկառավարական խորհրդի նիստը տեղի կունենա «Մուլտի գրանդ» հյուրանոցում:
Հոկտեմբերի 5-7-ը Երեւանում անցկացվելու է Եվրասիական գործընկերության միջազգային երկրորդ համաժողովը, որին մասնակցելու են ԵԱՏՄ անդամ պետությունների մեծ թվով պաշտոնյաներ:
Կառավարության պաշտոնական կայքից տեղեկանում ենք, որ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը Վարազդատ Կարապետյանին նշանակել է տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարարի տեղակալ:
ՀՀ որեւէ կառավարություն մինչ օրս չի կարողացել ճիշտ կանխատեսել, թե ինչ ցուցանիշներ կգրանցվեն մեր տնտեսության մեջ, ասենք, առաջիկա երեք տարիներին: Այս «տաղանդը» արձանագրված է պաշտոնական փաստաթղթերում:
«Եթե մենք ստվերը դաշտ չբերենք, ինչ ուզում է անենք, երկիրը երկիր չենք դարձնի»,- սեպտեմբերի 28-ին հայտարարել էր վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
«Հայկական ժամանակ» օրաթերթը գրում է, որ ֆինանսների նախկին առաջին փոխնախարար Պավել Սաֆարյանը նշանակվել է տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի գլխավոր խորհրդականը