ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունը այսօր ներկայացրեց անցած՝ 2017 թվականին վերաբերող նախնական մակրոտնտեսական ցուցանիշները:
Ըստ այդմ՝ 2017-ին Հայաստանում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի (ՏԱՑ) աճը կազմել է 7.7 տոկոս, որը աննախադեպ բարձր է: Սա տնտեսական աճի ցուցանիշը չէ, սակայն, ինչպես ցույց է տալիս փորձը, ՏԱՑ-ը շատ մոտ է լինում տնտեսական աճի ցուցանիշին:
Այսպիսով՝ կարելի է արձանագրել, որ 2017 թվականին տնտեսական աճը կլինի ամենաբարձրը՝ առնվազն 5 տարիների ընթացքում: 2012 թվականին Տիգրան Սարգսյանի կառավարությունը արձանագրեց 7.2 տոկոս տնտեսական աճ: Կարեն Կարապետյանի կառավարությունը, փաստորեն ձեռնոց է նետել այդ ցուցանիշին:
Նշենք, որ 2017 թվականի պետական բյուջեով սահմանված էր 4.6 տոկոսի աճ, որը, ըստ ներկայացված պաշտոնական վիճակագրության, գերազանցվել է մոտ 1.5 անգամ: Տնտեսական աճի վերջնական ցուցանիշը ԱՎԾ-ն կամփոփի այս տարվա ապրիլին:
Թե ի՞նչ է նշանակում տնտեսական ակտիվության այս ռեկորդային ցուցանիշը, ինչի՞ շնորհիվ է այն ստացվել եւ որքա՞ն կլինի 2017-ի տնտեսական աճը կարդացեք «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի վաղվա համարում՝ Հայկ Գեւորգյանի վերլուծությունում: