Երեւանում՝ «Թումո» կենտրոնում, այսօր մեկնարկել է «Եվրասիական աշխարհամասի տարանցիկ ներուժը» խորագրով երկօրյա միջազգային համաժողովը, որին մասնակցում է նաեւ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Իր ելույթում ՀՀ վարչապետը մասնավորապես նշեց, որ համաժողովը լավ հարթակ է առեւտրատնտեսական կապերի ամրապնդման ուղիների եւ եվրասիական տարածքում լոգիստիկ սխեմաների ճարտարապետության հաստատման վերաբերյալ տեսակետների փոխանակման համար: Նա հույս հայտնեց, որ քննարկումների արդյունքում հնարավոր կլինի ավելի լավ գնահատել մեր հնարավորությունները եւ հստակեցնել տարանցիկ միջանցքների եւ սխեմաների լիարժեք կայացմանը խոչընդոտող մեխանիզմները:
Այնուհետեւ ելույթ ունեցավ նաեւ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը: Համաժողովին մասնակցում են ԵԱՏՄ անդամ երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Այս համաժողովը նախորդում է վաղը՝ հոկտեմբերի 1-ին, Երեւանում սպասվող ԵԱՏՄ խորհրդի նիստին, որին մասնակցելու համար Հայաստան են ժամանելու ԵԱՏՄ անդամ երկրների ղեկավարներ, այդ թվում՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: