«Եվրամիությունը վերահաստատում է, որ նոր ջանքեր են անհրաժեշտ՝ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև վստահության կառուցման և կայուն խաղաղության հարցում առաջընթաց գրանցելու համար:
Սա նշանակում է, որ պետք է զերծ մնալ թշնամական հռետորաբանությունից, հնարավորինս շուտ ավարտին հասցնել բոլոր ռազմագերիներին, գերիներին ու կալանավորված անձանց վերադարձի գործընթացը՝ անկախ նրանց ձերբակալման պայմաններից, ինչպես նաև համագործակցել կարևոր հարցերի շուրջ, ինչպիսին է ականազերծումը»:
Այս մասին ասված է Եվրամիության՝ երեկ երեկոյան տարածած հաղորդագրության մեջ, որում առանձին կետով ԵՄ-ն Ադրբեջանին կոչ է արել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանին տրամադրել հայ գերիների վերաբերյալ տեղեկատվությունը, որն ավելի վաղ պահանջել էր դատարանը:
Այս համատեքստում ԵՄ-ն հիշեցրել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանից՝ Նախարարների կոմիտեին վերջերս կատարված ծանուցման մասին, որը հիշատակված է Դատարանի կանոնակարգի 39-րդ կանոնում նշված ժամանակավոր միջոցներում՝ կապված Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջերս տեղի ունեցած զինված հակամարտության հետ: Դատարանի նախադեպային իրավունքը հստակ սահմանում է, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի մասնակից պետությունները պարտավոր են հետևել միջանկյալ միջոցներին, և Ադրբեջանին կոչ է արվում տրամադրել պակասող այն տեղեկատվությունը, որը պահանջել է դատարանը:
ԵՄ-ի այս հայտարարությանը միացել են Ալբանիան, Անդորրան, Հայաստանը, Բոսնիա և Հերցեգովինան, Իսլանդիան, Լիխտենշտեյնը, Չեռնոգորիան, Հյուսիսային Մակեդոնիայի Հանրապետությունը, Նորվեգիան և Սան Մարինոն:
Ավելի վաղ էլ ԵԽԽՎ մշտադիտարկման կոմիտեն հայտարարությամբ կոչ էր արել Ադրբեջանին անհապաղ վերադարձնել հայ գերեվարված անձանց։
Նշենք, որ, համաձայն հայկական կողմի տեղեկատվության, Ադրբեջանում ավելի քան 200 հայ գերի կա։ Մինչ օրս Ադրբեջանից Հայաստան է վերադարձվել 69 գերի, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձինք։