Վարչապետը Սյունիքում որևէ տուն չի մտել առանց թույլտվության. Մակունցը՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հայտարարության մասին
«Ակցիաներն ուղեկցված էին խուլիգանական դրսևորումներով»: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը:
Լրագրողի այն դիտարկմանը, որ մարդիկ դժգոհելու առիթ չունե՞ն, որ տուն են կորցրել, Մակունցն ասաց, որ դժգոհելու առիթ միշտ կա, լինելու է բոլոր իշխանությունների պարագայում.
«Այստեղ այլ հարց է. կա որոշակի միտում Հայաստանը բաժանելու մասերի: Դա նկատվում է ուղղորդված խմբակների կողմից, որը չի կարող ընդունելի լինել որևէ երկրի քաղաքական ղեկավարների ու իրավապահ համակարգի կողմից»:
Լրագրողի հարցին, թե ո՞վ է փորձում մասերի բաժանել երկիրը, Մակունցն ասաց, որ չի կարող անուններ հնչեցնել, որովհետև չգիտի:
Հարցին՝ արդյոք պատերազմի օրերին Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությունը, որ կան դավաճաններ, է՛լ ավելի չէի՞ն խորացնում այդ բաժանարար գծերը և նպաստում նրան, որ բոլորն իրենց շրջապատում փորձեն դավաճաններ փնտրել, Մակունցն ասաց.
«Ես չեմ հիշում, որ վարչապետը պատերազմի օրերին նման հայտարարություն աներ։ Բայց, եթե նույնիսկ դա ճիշտ է, կարծում եմ՝ այդ մասով կլինի քննություն, և վերջնական եզրահանգումներ կանեն»:
Անդրադառնալով Լևոն-Տեր Պետրոսյանի՝ Փաշինյանի Սյունիք կատարած այցի վերաբերյալ հայտարարությանը, որտեղ նա անթույլատրելի և նվաստացուցիչ էր համարել առանց թույլտվության շուռնուխցի կնոջ բնակարան մտնելը՝ Մակունցն ասաց. «Վարչապետը Սյունիքում որևէ տուն չի մտել առանց թույլտվության, չեմ կարծում՝ դա հնարավոր կլիներ: Այն մեկնաբանությունը, որը տվել է առաջին նախագահը, չի համապատասխանում իրականությանը»: