Հետպատերազմյան իրավիճակում աշխատանքային առաջնահերթությունները փոխվել են, ու վերջին մեկ ու կես ամսում նախարարության անձնակազմը գրեթե ամբողջությամբ ներգրավված է պատերազմի հետեւանքով առաջացած սոցիալական խնդիրների կարգավորմանը։ Այս մասին այսօր ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը։
Նախարարը շեշտեց՝ Կառավորության որոշումների արդյունքում արդեն ունեն գրեթե 15 աջակցման ծրագիր, որոնք հիմանականում միտված են պատերազմից տուժած քաղաքացիների խնդիրների կարգավորմանը։ Նա, սակայն, նշեց, որ, ցավոք, Արցախում օգնութուն ստացողների տվյալների բազայի հետ կապված խնդիր ունեն։ «Կա շահառուների մի հատված, որոնք ծրագրով մերժվել են։ Յուրաքանչյուր շահառուի խնդիր անհատական քննարկում ենք Արցախի մեր գործընկերների հետ, որ հնարավորինս արագ կարգավորվի»,- ասաց նա։
Նախարարը հակիրճ ներկայացրեց առաջին 3 ծրագրերը, որոնք ֆինանսական բնույթի են՝
1-ինը Արցախում հաշվառում ունեցող քաղաքացիներին 68 հազար դրամ ֆինանսական աջակցության տրամադրումն է, սրան գումարած՝ 15 հազար դրամ էլ այն անձանց համար, որոնք չունեն սեփականություն։ Նախարարը փաստեց՝ այս պահին մոտավորապես 90 հազար քաղաքացի արդեն օգտվել է միջոցառումից։ Շահառուների փաստացի 98 տոկոսն արդեն հասցրել է օգտվել, ու ընդամենը մի քանի հազար քաղաքացի է մնացել, որոնք եւս կօգտվեն։
2-րդ միջոցառումը վերաբերում է Արցախի վերահոսկողությունից դուրս մնացած տարածքներում հաշվառված եւ վերջին երեք ամսում փաստացի բնակված քաղաքացիներին։ «Այդ մասով, մոտավոր հաշվարկներով, ունենալու ենք մոտ 30 հազար շահառու, որոնցից արդեն 5000-ը ստացել է աջակցություն, իսկ մնացածը Արցախի մեր գործընկերների հետ իդենտիֆիկացնում ենք»,- ասաց նախարարը։
Այս աջակցության չափը յուրաքանչյուր անձի համար կազմում է 300 հազար դրամ։ Գումարի չափը նույնն է ե՛ւ չափահաս, ե՛ւ անչափահաս անձանց համար։
3-րդ ծրագրով անձը ստանում է 250 հազար դրամ։ Այս ծրագրի շահառու են այն քաղաքացիները, որոնք պատերազմի հետեւանքով տեղի ունեցած ավերածությունների պատճառով այս պահին ժամանակավորապես հնարավորություն չունեն ապրելու իրենց բնակարաններում կամ այլ պաատճառներով փաստացի չեն գտնվում իրենց բնակության վայրում։ Այս ծրագրի մասով դիմումների ընդունումը կմեկնարկի վաղվանից։ Առաքելյանը նշեց, որ այս ծրագրի շահառուներից շատերը նաեւ առաջինի շահառու են, այսինքն՝ երկու ծրագրերից էլ օգտվելու են։