ՀՀ Կառավարությունն այսօրվա նիստում հաստատեց Արցախի Հանրապետությունում հաշվառված եւ հաշվառման հասցեում գտնվող բնակելի անշարժ գույքը Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմի պատճառած ավերածությունների հետեւանքով կամ այլ պատճառներով կորցրած քաղաքացիների աջակցության միջոցառումը։
Հարցը զեկուցող ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը ասաց, որ այս միջոցառումը նույնպես վարչապետի կողմից հրապարակված ճանապարհային քարտեզի շարքից է։
«Սա վերաբերում է Արցախի Հանրապետության այն քաղաքացիներին, որոնք պատերազմի հետեւանքով կորցրել են իրենց տները ավերածության արդյունքում։ Մենք այս պահին ունենք գործող մի միջոցառում, որը վերաբերում է այն քաղաքացիներին, որոնք կորցրել են իրենց բնակավայրերը»,- ներկայացրեց նախարարը՝ հավելելով, որ, բացի ավերածությունների արդյունքում կորցրած տներից, կա նաեւ մի փոքր հատված, որոնք այս պահին ուղղակի տեղահանված են որոշ գյուղերից։
Այդ քաղաքացիները նույնպես շահառու են, այսինքն՝ բոլոր այն քաղաքացիները, որոնք այս պահին չունեն բնակության վայր Արցախում, գործող միջոցառման կամ այս միջոցառման շահառու են:
«Այս միջոցառումը ենթադրում է յուրաքանչյուր անձի գծով 250 հազար դրամ աջակցության տրամադրում ե՛ւ չափահաս, ե՛ւ անչափահաս երեխաների մասով»,- ասաց նա։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ, այսինքն, ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի հաշվով 250 հազար դրամ աջակցություն են տրամադրում։