«Լուսավոր Հայաստան»-ի այս նախաձեռնությունն ավելի կուժեղացնի նախարարությունը. Արայիկ Հարությունյան
Իրականում «Լուսավոր Հայաստան»-ի այս նախաձեռնությունը ավելի կուժեղացնի նախարարությունը, որովհետեւ հաճախ կան դիտարկումներ, թե մենք չենք ներկայացնում մեր ամբողջ արածը, իսկ դրանք շատ են, ու սա լավ առիթ է:
Այս մասին այսօր ԱԺ-ում ասաց կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը՝ ի պատասխան «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության հարցապնդմանը, որով ընդդիմադիր խմբակցությունը անվստահություն էր հայտնում Արայիկ Հարությունյանին:
Նախարարն ընդգծեց՝ այն գործընթացները, որոնք տեղի են ունենում, բնական են: «Ես կրթության ոլորտից եմ, եղել եմ Երեւանի ավագանու կրթության հանձնաժողովի նախագահ եւ լավագույնս տեղյակ էի, թե ուր եմ գալիս եւ ինչով եմ զբաղվելու: Նկատի ունեմ՝ գիտեի այն ծանրությունը, որ վերցնում եմ՝ ոլորտում բարեփոխումներ նախաձեռնելով, եւ ինչ դիմադրության է դա արժանանալու»,- ասաց նախարարը:
Հարությունյանը հիշեցրեց՝ 2018-ին լրագրողների հետ խոսել է «ծանր» բարեփոխումների մասին, երբ մեծ խմբեր կզրկվեն կոմֆորտի իրենց գոտում մնալուց կամ ստիպված կլինեն տեղափոխվել այլ գոտի: «Ակնհայտ է, որ դա քաղաքագիտական ճշմարտություն է: Իսկ ինչո՞ւ է այսքան մեծ բարեփոխումների շուրջ լարվածությունը: Դրանց համար կան օբյեկտիվ պատճառներ: Ըստ ամենայնի՝ հանրության, Ազգային ժողովի, մի շարք շահագրգիռ խմբերի եւ նախարարության միջեւ գոյություն ունեցող կոմունիկացիոն հարցերն են, որոնք շտկելի են»:
Գերատեսչության ղեկավարը, սակայն, նշեց, որ կան նաեւ ծայրահեղ սուբյեկտիվ պատճառներ, որոնց մեծ մասն անընդունելի է, անհասկանալի եւ մերժելի՝ հավելելով, որ իրենք չեն շարժվելու արագացումների կամ դանդաղեցումների տրամաբանությամբ: «Կառավարությունը, նախարարությունն ունեն բարեփոխումների ժամանակացույցը, որը կարող է շտկվել, հղկվել խելամիտ եւ կառուցողական առաջարկների դեպքում, բայց ոչ երբեք տարբեր խմբերի կողմից ներքաղաքական նպատակներով կրթական կամ մշակութային ոլորտներում ֆորսմաժորների եւ արագացումներ կամ դանդաղումներ հարթելու համար: Մենք նման արագացումներ տեսել ենք 12-ամյա կրթական համակարգին անցնելիս կամ Բոլոնիայի գործընթացում, եւ ծիտիկ դնելու ձեւը ստանձնել ենք, իսկ բովանդակությունը՝ ոչ»:
Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ տասնյակ եւ 100-հազարավոր քաղաքացիներ իրենց վրա զգացել են բարեփոխումների կառուցվածքային, ենթակառուցվածքային, նյութականին միտված բարերար ազդեցությունները. տասնյակ նոր դպրոցներ, նախակրթարաններ մշակութային հաստատություններ են ստեղծվել, նորոգվել եւ ստեղծվում են համայնքներում:
«Առնվազն այդ համայնքներում չեն հավատալու կոյուղաջրերի հետ խաղալը չարաշահողներին, իմ խրտվիլակով ամբողջ Հայաստանը շրջած եւ փոքր թվով մարդկանց աջակցությունը ստացածներին, երրորդ ուղղու մանիպուլյացիաներով շարունակ զբաղվողներին, տուկի թելով գերողներին»,- շեշտեց նախարարը:
Նա պնդեց՝ Հայաստանի պատմության մեջ հնարավոր չի գտնել մի իրավիճակ, որ որեւէ գերատեսչություն այս ծավալի հայեցակարգային ու մայր օրենքներում փաստաթղթեր մշակի եւ ներկայացի: «Նախադպրոցական կրթության մասին» օրենքը ընդունվել է, «Բարձագույն կրթության եւ գիտության մասին օրենքը» մյուս շաբաթ կլինի Ազգային ժողովում, 5 ոլորտային ռազմավարություններ, որոնց մի մասը արդեն հաջորդ ամիս կդրվեն հանրային քննարկումների, «Հանրակրթության մասին օրենքի փոփոխությունների փաթեթը ընդունվել է եւ կիրարկվում է»: Հարությունյանը ասաց՝ չենք ուզում շտապել եւ ունենալ մի փաստաթուղթ, որը չի կատարվի, ինչպես նախկինում է եղել:
«Այն պահին, երբ քաղաքական թիմն արձանագրի, որ սխալ ուղով եմ գնում, մի րոպե ավել չեմ զբաղեցնի այս պաշտոնը»,- եզրափակեց Հարությունյանը: