Գագիկ Ծառուկյանի թիկնազորի նախկին պետ, ներկայիս պատգամավոր Էդուարդ Բաբայանի գործով սուտ ցուցմունք տալու մեջ մեղադրվող Վյաչեսլավ Հարությունովի վերաբերյալ գործը վերամակագրվել է Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Ավան եւ Նորք Նորք նստավայրի դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանին:
Մինչեւ վերջերս այն գտնվում էր նույն նստավայրի դատավոր Վարդան Ա. Գրիգորյանի վարույթում, սակայն նրա լիազորությունները դադարել են պաշտոնավարման տարիքը լրանալու հիմքով, ուստի գործը փոխանցվել է նոր դատավորի, որը գործի քննությունը պետք է սկսի սկզբից:
Դատական տեղեկատվական համակարգում այս պահին նշված չէ՝ դատավոր Մելիքսեթյանը այն վարույթ ընդունե՞լ է, նիստ նշանակվե՞լ է, թե՞ ոչ:
Հիշեցնենք՝ Վյաչեսլավ Հարությունովն այն անձն է, որը հաղորդում էր ներկայացրել 2018 թվականի հուլիսի 2-ին Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Օլիմպավան» մարզահամալիրում Էդուարդ Բաբայանի կողմից ծեծի ենթարկվելու վերաբերյալ: Դատաքննության փուլում, սակայն, Հարությունովը պնդել էր, թե ինքն իրեն տուժող չի համարում: Այս գործով Էդուարդ Բաբայանը 2019 թվականի հունիսի 4-ին մեղավոր էր ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու համար, դատապարտվել 3 տարի 6 ամիս ժամկետով ազատազրկման եւ համաներմամբ ազատ արձակվել:
Դատավճռի հրապարակումից ամիսներ անց Հարությունովին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ ՔՕ-ի 332-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով՝ ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործության մեջ մեղադրանքի առնչությամբ սուտ ցուցմունք տալու համար: Խոսքը հենց Էդուարդ Բաբայանի գործի մասին է: