Գերագույն դատարանի ստեղծման հարցում կա կարծիքների բախում, ինչը նորմալ է. Բադասյան
Եղել էր թեկնածու՝ Կառավարության առաջադրած, քննարկումների ընթացքում առաջացել էր իրավիճակ, այդ իրավիճակից ելքը գտնվեց. Ավետիսյանը հրաժարվեց հետագա պրոցեսին մասնակցելուց, ուղղակի իմաստ չեմ տեսնում այդ հարցը քննարկել:
Այս մասին այսօր ԱԺ-ում աշխատանքային փակ քննարկումից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը՝ անդրադառնալով Սահմանադրական դատարանի նախկին թեկնածու Վահրամ Ավետիսյանին:
Հարցին, թե արդյոք ՍԴ թեկնածուներն այն մարդի՞կ են, որոնք կարող են փոխել ՍԴ-ի ներսում տիրող իրավիճակը, Բադասյանը պատասխանեց միայն Կառավարության թեկնածուի վերաբերյալ: «Կարծում եմ՝ այո՛, Շաթիրյանի թե՛ մասնագիտական, թե՛ անձնային հատկանիշները բավարարում են՝ ՍԴ-ում գործունեության եւ ՍԴ-ի հանդեպ վստահությունը սերմանելու համար: Մյուս երկու թեկնածուների վերաբերյալ թույլ չեմ տա կարծիք արտահայտել, որովհետեւ Ընդհանուր ժողովի եւ նախագահի կողմից առաջադրված թեկնածուներ են: Քննարկումները կլինեն, նոր կկարողանամ կարծիք արտահայտել»:
Անդրադառնալով Կառավարության այդ երկու թեկնածուների՝ Շաթիրյանի եւ Ավետիսյանի՝ մամուլում եւ հասարակության շրջանում պարբերաբար շրջանառվող քննադատություններին՝ Բադասյանն ասաց. «Շա՛տ լավ, նորմալ պրոցես է, կարծում եմ՝ հասարակությունն իրավունք ունի ամենայն մանրամասնություններով կարծիք կազմել այս կամ այն թեկնածուի գործունեության հետ կապված»:
Խոսելով նաեւ Վճռաբեկ եւ Գերագույն դատարանների միավորման մասին՝ նախարարն ասաց, որ չի հասկանում այն քննադատությունները, թե իրենք ինչ-որ բան են քանդում կամ փչացնում: Ո՞վ է ասում, որ ՍԴ-ն լուծարվելու է, դա սխալ ուղղություն է, որովհետեւ որեւէ մարմին չի լուծարվելու»,- ասաց Բադասյանը:
Նրա պնդմամբ՝ խոսքը Բարձրագույն դատական ատյանները միավորելու եւ սահմանադրականության ոգին, կիրառումը ընդհանուր դատարաններ բերելու մասին է: «Այդ նույն տրամաբանությամբ կիսանախագահական համակարգը ինչո՞ւ էին փոխում, այդպես ամեն ինչին կարելի է արձագանքել»,- վստահեցրեց նա: Նրա փոխանցմամբ՝ Գերագույն դատարանի ստեղծման հարցում կա կարծիքների բախում, ինչը նրա կարծիքով նորմալ է: