Դատավորների ընդհանուր ժողովը որոշել է այսօրվա նիստն անցկացնել դռնփակ. ներկա է 180 դատավոր
Մարզահամերգային համալիրում այս պահին ընթանում է ՀՀ դատավորների ընդհանուր, ամենամյա ժողովը: Այն պետք է կայանար դեռ մարտի 13-ին, սակայն համավարակով պայմանավորված հետաձգվել էր։
Բարձրագույն դատական խորհրդի մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի ծառայության պետ Արման Խաչատրյանը մեր հարցին ի պատասխան՝ նշեց, որ նիստն իրավազոր է, ներկա է 180 դատավոր: Նշենք, որ քվորում ապահովելու համար անհրաժետ է 119 դատավորի ներկայություն, իսկ ՀՀ-ում այս պահին փաստացի պաշտոնավարում է 233 դատավոր:
Խաչատրյանի խոսքով՝ դատավորների ընդհանուր ժողովը որոշում է կայացրել այսօրվա նիստը դռնփակ անցկացնելու մասին:
Նիստի օրակարգը բավականին հագեցած է. քննարկվելու են Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածուի, Բարձրագույն դատական խորհրդի դատավոր անդամի, դատավորների գործունեության գնահատման և ուսումնական հարցերի հանձնաժողովների դատավոր չհանդիսացող անդամների թեկնածուների ընտրության հարցերը:
Նշենք, որ ՍԴ դատավորի թեկնածու առաջադրվելու դիմում են ներկայացրել ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախագահ Երվանդ Խունդկարյանը եւ Տավուշի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի Իջեւանի նստավայրի դատավոր Արման Կուրեխյանը:
ԲԴԽ թափուր տեղի համար թեկնածություն են ներկայացրել Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական և վարչական պալատի երեք դատավորներ՝ Սուրեն Անտոնյանը, Գոռ Հակոբյանը, Ստեփան Միքայելյանը:
Դատավորների գործունեության գնահատման հանձնաժողովի դատավոր չհանդիսացող անդամների թեկնածություն են ներկայացրել Աշխեն Ղարսլյանը, Արսեն Թավադյանը, Անահիտ Մանասյանը:
Ուսումնական հարցերի հանձնաժողովի դատավոր չհանդիսացող անդամների թեկնածուներ են առաջադրվել Գաբրիել Պետրոսյանը, Հասմիկ Հարությունյանը, Արտաշես Խալաթյանը, Աշխեն Ղարսլյանը:
Բոլոր թեկնածուների ընտրությունը արվելու է փակ, գաղտնի քվեարկությամբ, ինչից հետո դատավորների ընդհանուր ժողովը արդյունքների մասին կհայտարարի: