Բուհ չընդունված դիմորդները, որոնք դժգոհ են ընդունելության նոր կարգից, շարունակում են իրենց պայքարը։ Նրանք այսօր նորից հավաքվել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարության շենքի առաջ։
Մասնակիցները ցանկանում էին Աստվածաշունչ եւ խաչ նվիրել ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանին։ Դրանք փոխանցելու համար վերցրել է ԿԳՄՍ նախարարի խորհրդական Գոհար Մամիկոնյանը՝ նշելով, որ նախարարը նվերն ընդունում է եւ որպես հավատացյալ մարդ՝ շատ շնորհակալ է:
Նա հավելյալ պարզաբանումներ չի ներկայացրել՝ արդյոք Հարությունյանն այժմ հետեւո՞ւմ է ակցիային, փոխզիջումներ կլինե՞ն, թե՞ ոչ, միայն նշել է՝ երեկ այդ մասին նախարարը խոսել է Հանրային հեռուստաընկերությամբ եթեր հեռարձակված հարցազրույցի ժամանակ։
Ցույցի մասնակիցներից մեկը խնդրել է, որ փոխանցեն նաեւ իր խոսքերը․ հույս ունի, որ նվերը ստանալուց հետո նախարարն ավելի ազգանվեր գործ կիրականացնի, ավելի մոտիկ կկանգնի եկեղեցուն, ԿԳՄՍՆ-ի մեղքն էլ չի բարդի դիմորդների վրա։
Նշենք, որ այսօր բողոքողների թիվն ավելի քիչ էր․ եկել էին՝ միայն նվերը փոխանցելու, այսօր այլ գործողություն չի նախատեսվում։
Դիմորդի ծնող Մասիս Բաբալյանը լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձել է նախարարի երեկվա հարցազրույցին՝ նշելով, որ իրենց պայքարը քաղաքական չէ։
Երեկ Հանրային հեռուստաընկերության եթերում Պետրոս Ղազարյանի հետ հարցազրույցի ժամանակ Հարությունյանն ընդգծել էր, թե բողոքներն արդեն քաղաքական երանգ են ստանում, որովհետեւ այնտեղ ներգրավված եւ կազմակերպող անձանցից մեկը Ռոբերտ Քոչարյանին սատարողներից է։
Նշենք, որ երեկ ԿԳՄՍ նախարարությունը տարածել էր հայտարարություն, որ կան դիմորդներ, որոնք թեև ընդունվել են առաջին փուլի արդյունքում, ստորագրել են նախարարին ուղղված դիմումների տակ։ Կան նաեւ կրկնակի ստորագրություններ: Առաջին փուլի արդյունքում դրական միավոր ստացած եւ բուհ չընդունված բողոքող դիմորդների թիվը, ըստ ԿԳՄՍՆ-ի, 88 Է։
«88-ից լրացուցիչ փուլին մասնակցել է 64-ը, նրանցից 63-ն ընդունվել է: 88-ից 20-ը չի դիմել լրացուցիչ փուլին, 1 դիմորդ չի ընդունվել, գերազանց միավոր ստացած 6 դիմորդի հանձնաժողովի որոշմամբ առաջարկվել է իրենց դիմում-հայտերի հաջորդ կրթական ծրագրերին համապատասխան լուծումներ. 4-ը համաձայնել են»,- գրված է հայտարարության մեջ։
Հիշեցնենք, որ արդեն քանի օր է՝ շարունակվում են անցկացվել բողոքներ՝ ընդունելության նոր կարգի հետ կապված, որով գերակա է առաջին հայտը, եւ մի շարք դիմորդներ չեն ընդունվել բուհ՝ հավաքելով համեմատաբար բարձր միավորներ։