ՍԴ երկու դատավորի արձակուրդ չգնալու դեպքում հնարավոր էր ապահովել քվորում. Բադասյան
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը քիչ առաջ լրոգրողների ուշադրությանը ներկայացրեց նախարարության դիմաց գործող նոր ավտոկայանատեղին։ Նա նշեց, որ Միասնական գրասենյակը շատ կենտրոնական հատվածում է, ուստի քաղաքացիների հարմարավետությունն ապահովելու համար այդ վայրում մինչեւ 20 րոպե կայանումը կլինի անվճար։ Բադասյանը շեշտեց, որ Միասնական գրասենյակը կանի ամեն բան, որ քաղաքացիները 20 րոպեից ավելի կարիք չունենան մնալ շենքում։
Լրագրողներից մեկը հետաքրքրվեց, թե ինչո՞ւ է կայանատեղին տրված մասնավոր ընկերությանը, ինչին նախարարը պատասխանեց, որ հայտարարվել էր մրցույթ։ Նա ասաց, որ տարածքում կատարվել են բարեկարգումներ, որոնք ամբողջությամբ արել է մասնավորը: «Նախարարությունը փորձ չունի եւ չի ցանկանում փորձ ունենալ ավտոկայանատեղի կազմակերպելու համար։ Կարծում եմ՝ մասնավորը շատ հանգիստ կարող է անել, եւ պետք չէ վախենալ, որ մասնավորը ինչ-որ եկամուտ կաշխատի, որովհետեւ այդ եկամտից հարկեր են վճարվում»,- ասաց նախարարը։
Բադասյանը հայտնեց նաեւ, որ Միասնական գրասենյակում ապահովվելու է նաեւ նոտարի գործառույթների իրականացում։ Դա նշանակում է, որ քաղաքացիները կարող են նոտարի մոտ գործարքը վավերացնել, դրանից հետո այլ պետական մարմիններում գրանցումներ կատարել։
Անդրադառնալով այն հանգամանքին, որ այսօր ԱԺ նախագահը ստորագրեց «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքը՝ Բադասյանն ասաց, որ Սահմանադրությամբ նախատեսված է երկամսյա ժամկետ՝ սահմանադրական մարմինների համար ՍԴ թեկնածուներ առաջադրելու:
Լրագրողներից մեկի պնդմանը, թե ՍԴ ճգնաժամն այս պահին է, քանի որ չկա քվորում, նիստեր չեն լինում, Բադասյանը չհամաձայնեց։ Նա շեշտեց, որ Սահմանադրական դատարանի երկու դատավորի արձակուրդ չգնալու դեպքում ՍԴ-ում հնարավոր էր քվորում ապահովել: Նախարարը նշեց, որ ՍԴ-ում խնդրահարույց իրավիճակն առաջացել է՝ այդ իրավիճակով պայմանավորված:
«Վստահ եմ, որ առաջադրումները շուտով կկատարվեն: ԱԺ-ն կուղարկի բարեվարքության ստուգման գործընթացը ապահովելու համար կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով թեկնածուների մասով, և բավական շուտ ժամանակահատվածում կարծում եմ՝ կարող ենք արձանագրել, որ ՍԴ-ն կգործի ամբողջ կազմով»,- ասաց Բադասյանը:
Լրագրողներից մեկը մեջբերեց նաեւ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը, ըստ որի՝ արտակարգ դրությունն այլեւս չպետք է շարունակվի։ Հարցին, թե արդյոք նախարարությունը մշակո՞ւմ է օրենքի նախագիծ, Բադասյանը պատասխանեց․ «Տարբեր նախարարություններ դիտարկում են տարբեր հնարավորություններ՝ օրենսդրական փաթեթի մշակման։ Դեռ չենք կարող բացել, թե ինչեր են նախատեսվում, բայց արտակարգ դրության ռեժիմը չի կարող երկարաձգվել»։