Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում (ՀՊՏՀ) սկսվել է ռեկտորի թափուր պաշտոնի մրցույթը։
Նիստին խորհրդի 32 անդամից մասնակցում է 27-ը։ Ձայների զգալի մեծամասնությամբ օրակարգն ընդունվեց։ Նիստի սկզբում խորհրդի նախագահ Վահան Մովսիսյանը հիշեցրեց, որ մրցույթը դատարանի արգելանքով կասեցվել էր։
Հիշեցնենք, որ ՀՊՏՀ ռեկտորի նախկին պաշտոնակատար Ռուբեն Հայրապետյանի հայցի հիման վրա դատարանի արգելանքով կասեցվել էր ՀՊՏՀ ռեկտորի թափուր պաշտոնի մրցույթը։
Մովսիսյանի խոսքով՝ այսօր լուր են ստացել, որ մրցույթն անցկացվելու է, քանի ԿԳՄՍ նախարարությունը Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան միջնորդություն էր ներկայացրել թիվ ԵԴ/19554/2/20 եւ թիվ ԵԴ/19625/02/20 քաղաքացիական գործերով հայցի ապահովման միջոցը վերացնելու մասին, որը դատարանը սույն թվականի հուլիսի 16-ին բավարարել է։
Թեկնածուները, ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, երկուսն են՝ ռեկտորի նախկին պաշտոնակատար Դիանա Գալոյանն ու Եվրոպական համալսարանի ուսումնագիտական գծով պրոռեկտոր Տիգրան Մարտիրոսյանը:
Խորհրդի անդամների կազմում նիստին մասնակցում է նաեւ Պետական եկամուտների կոմիտեի նախկին նախագահ Դավիթ Անանյանը: Նա նշեց, որ նախապես հետաքրքրվել է՝ արդյոք խորհրդի իր անդամակցությունը ի պաշտոնե է եղել: Բացասական պատասխան ստանալով՝ որոշել է մասնակցել այսօրվա նիստին, ասաց՝ այդուհանդերձ, մտադիր է եղել հետո հրաժարվել անդամակցությունից, բայց նիստի ընթացքում փոխել է միտքը: Որոշել է աշխատել բուհի կառավարման այդ խորհրդում, հատկապես, որ ոչ մի պետական պաշտոն իրեն չի կաշկանդում: