Վաղվանից՝ հունիսի 17-ից, բոլոր այն քաղաքացիները, որոնք կգտնվեն փողոցում, պարտադիր պետք է ունենան անձը հաստատող փաստաթուղթ՝ անձնագիր, վարորդական իրավունք կամ ID քարտ: Սա արվում է մեկ նպատակով, որպեսզի սահմանված հակահամաճարակային կանոնների խախտումների դեպքում կազմվող վարչական իրավախախտումների էֆեկտիվությունը բարձրանա:
Այս մասին պարետատան նիստից հետո հրավիրված ճեպազրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Դիմակ չկրելու և անձը հաստատող փաստաթղթի բացակայությունն առանձին իրավախախտումներ կհամարվեն: Ըստ վարչապետի՝ դիմակ չկրող քաղաքացին կտուգանվի 10.000 դրամով, և ևս 10.000 դրամով կտուգանվի նույն քաղաքացին, եթե չունենա անձը հաստատող փաստաթուղթը:
Վաղվանից կմեծանա նաև դիմակների կրման նկատմամբ վարչական վերահսկողությունը: Մինչ այժմ այդ գործառույթն իրականացնում էր ոստիկանությունը: Հիմա նաև պետական կառավարման այլ մարմիններից կուղեկցեն ոստիկաններին: