Երեւանի երթուղայինների վարորդները բողոքի ցույց են անում: Շուրջ 250 վարորդ նշում են, որ օրավարձով աշխատողներ են ու երթուղայինների գործունեության արգելքից հետո չեն կարողանում գումար վաստակել, եկամտի այլ աղբյուր չունեն։
Վարորդները, որոնք արդեն մեկ ամիս է՝ հարկադիր պարապուրդի են մատնված, նշում են, որ ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության աջակցման ծրագրերից ոչ մեկի մեջ ներգրավված չեն:
Ավելի քան 10 երթուղի սպասարկող վարորդները նշում են, որ սոցիալապես ծանր պայմաններում են ապրում, յուրաքանչյուրը դիմել է տվյալ երթուղին սպասակող ընկերության տնօրինությանը, սակայն նրանք էլ ոչնչով չեն կարող օգնել: Տնօրենը նրանց պատասխանել է, որ կառավարությունից գումար չի հատկացվել, ըստ այդմ՝ չի կարող որեւէ ձեւով աջակցել:
Վարորդներից ոմանք նշում են, որ վարձով են ապրում, եւ այս պահին բնակարանի սեփականատերը դուրս է հանում: Նրանք վրդովված են, որ իրենց մեծ մասն աղքատ խավի, օրվա հացով ապրող մարդիկ են, սակայն պետության ընձեռած կոմունալ վարձավճարների արտոնությունից եւս չեն կարող օգտվել: «Ձմռանը մանկահասակ երեխայի չհիվանդանալու համար գազի ամսական վարձը 20 հազար դրամից ավելի է լինում: Դաչայում ապրողինն էլ 5 հազար է, որովհետեւ տանը չի մնացել»,- բողոքում են նրանք:
«Մեզնից պահանջում են մնալ տանը: Մեր տանը 7 հոգի են, փոքր երեխեք ունեմ: Ստամոքսը չի հարցնում՝ որ կետին չի համապատասխանում: Սոված ինչքան սպասենք, թե երբ են որոշելու, ինչ են որոշելու, ապրելու միջոց չունենք, ոնց ապրենք, փոքր երեխուն ասենք՝ հաց մի կեր, մինչեւ տեսնենք՝ ինչ են որոշել»,- հարցրին նրանք:
Հայտարարեցին, որ եթե հարցին լուծում չլինի, պատրաստվում են հավաքվել ՀՀ կառավարության շենքի մոտ: Դիմել են Երեւանի քաղաքապետարան, քաղաքապետարանից ասել են՝ դիմեք պարետատուն, սակայն ոչ մի տեղից պատասխան չեն ստացել:
«Տրանսպորտի վարչությունն էլ ձեւական, ստից կազմակերպություն է: Բոլորը վարչության պետ ու պետի տեղակալ են, բայց մի հոգի մարդ չկա, որ գա այս 250 հոգուն ասի՝ ինչով եք ապրում, այ հարգարժան վարորդներ: Հա, գիտենք, չեք հարգում վարորդներին»,-նշեց վարորդներից մեկը:
Երթուղիներից մեկը սպասակող ընկերության տնօրեն Կարեն Բեգլարյանը նշեց, որ դիմել են բոլոր համաատասխան ատյաններին, սակայն հարցը հեռացնում են իրենց պաասխանատվության դաշտից: «Այս մարդիկ այդ 11 կետերից ոչ մեկի մեջ չեն մտնում: Նրանց բողոքի նպատակն օրվա հացի փող ունենալն է: Կապվել եմ սպասարկողների միության նախագահի հետ, նրանց ասել են, որ դեռ քննարկման փուլում են, սակայն դեռ պարզ չէ»,- ասաց Բեգլարյանը: