Հասարակական տրանսպորտը համարվում է վարակի տարածման ամենավտանգավոր աղբյուրը: Ազգային ժողովում հրավիրված հատուկ նիստում այս մասին հայտարարեց ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը:
Պատգամավորներից մեկի հարցին ի պատասխան՝ նա ընդգծեց, որ հասկանալի է՝ կորոնավիրուսի տարածման հետեւանքով արված բոլոր սահմանափակումները շատ վատ բաներ են, բայց դրանց նպատակը համավարակի տարածումը հնարավորինս նվազեցնելն է:
«Հասարակական տրանսպորտի, ինչպես եւ մետրոյի արգելումը, եղել է ամենադժվար, բայց ամենակարեւոր որոշումներից մեկը: Հասկանալի է, որ բազմաթիվ քաղաքացիների սա պատճառում է տարատեսակ անհարմարություններ: Լավ կյանքից չէ, որ այս միջոցառումները կիրառվում են»,- հավելեց պարետ Ավինյանը:
Հիշեցնենք, որ հասարակական տրանսպորտն արտակարգ դրության օրերին չի աշխատում: Կառավարության այսօրվա որոշմամբ արտակարգ դրության ժամկետը երկարաձգվեց մեկ ամսով՝ մինչեւ մայիսի 14-ը: