Դեռեւս պարզ չէ՝ արտակարգ դրության ժամկետը կերկարաձգվի, թե ոչ, ինչ ժամկետով կերկարաձգվի: Վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գեւորգյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ արտակարգ դրության ժամկետի երկարացման վերաբերյալ մամուլում հայտնված նախագիծն իրական տարբերակը չէ.
«Նախագիծը դեռ քննարկման փուլում է, այս պահին մենք չունենք վերջնական տարբերակը: Այն, ինչ որ հրապարակվել է կայքերից մեկում, դա իրական նախագիծը չէ, քննարկվող տարբերակներից մեկն է, բայց նույնիսկ քննարկվող տարբերակներից մեկի վերջնական տեսքը չէ: Մինչեւ արտակարգ դրության ավարտը մենք պաշտոնապես կհայտարարենք այդ մասին»,- նկատեց Գեւորգյանը:
Հարցին արդյոք ԱԺ ապրիլի 13-ի արտահերթ նիստում կքննարկվի արտակարգ դրության երկարաձգման հարցը՝ վարչապետի մամուլի խոսնակը պատասխանեց, որ դեռ պարզ չէ:
Հիշեցնենք, որ Կառավարության որոշմամբ Հայաստանում մինչեւ ապրիլի 14-ը հայտարարված է արտակարգ դրություն:
«Արտակարգ դրության մասին» ՀՀ օրենքի 5-րդ հոդվածի համաձայն Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում հայտարարվող արտակարգ դրության ժամկետը չի կարող գերազանցել 30 օրը, իսկ առանձին տարածքներում` 60 օրը:
Այս ժամկետների ավարտից հետո արտակարգ դրությունը դադարում է:
Եթե մինչև նշված ժամկետների ավարտը չեն վերացել այն հանգամանքները, որոնք հիմք են հանդիսացել արտակարգ դրություն հայտարարելու համար, արտակարգ դրության ժամկետը կարող է երկարաձգվել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ` արտակարգ դրություն հայտարարելու համար սահմանված կարգով և վերոնշյալ 30-օրյա և 60-օրյա ժամկետները չգերազանցող ժամկետներով: