11 դեպք՝ 1 օրում. եթե այդ ցուցանիշը պահպանենք, գուցե մտածենք երկուշաբթի օրվանից բնականոն կյանք վերադառնալու մասին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ներկայացրել է կորոնավիրուսի հաղթահարման համար իրականացված միջոցառումների արդյունքները: Ապրիլի 5-ին իրականացված 263 թեստից դրական է եղել 11-ի պատասխանը: Ըստ վարչապետի՝ մահվան 1 դեպք է գրանցվել: Մահացել է 68-ամյա քաղաքացի:
Խոսելով կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելմանն ուղղված միջոցառումներից եւ սահմանափակումներից՝ վարչապետն արդյունքները համարեց դրական:
«Ապրիլի 5-ին արված 263 թեստի 11 դրական պատասխան ենք ունեցել: Սա աննախադեպ է: Հնարավոր է՝ լավ լուր ունենք կորոնավիրուսի հաղթահարման մասով։ Եթե առաջիկա մեկ շաբաթում մենք կարողանանք այդ ցուցանիշը պահպանել եւ առավել խիստ հետևել Պարետատան սահմանափակումներին, կկարողանանք այդ իրավիճակի ողնաշարը կոտրել: Եթե կարողանանք, ապա գուցե մտածենք երկուշաբթի օրվանից որոշ թուլացումների եւ բնականոն կյանք վերադառնալու մասին: Այն, ինչը ասում եմ, դրա հետ կա եթե, ուշադիր եղեք»,- ասաց վարչապետը: