Սուպերմարկետների գործունեությունը դադարեցվել էր՝ անվտանգության եւ սանիտարահամաճարակային կանոնները չպահպանելու համար
31/03/2020 schedule17:20
Առհասարակ սուպերմարկետների եւ խանութների գործունեությունը մեզ համար կարեւոր եւ կենսական նշանակություն ունի այս փուլում, որովհետեւ իրականում դրանք այն վայրերն են, որտեղ մարդիկ այցելում են։ Այս մասին այսօր ՀՀ կառավարության մամուլի կենտրոնում ասաց ՀՀ պարետ, փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը՝ պատասխանելով ՀԺ-ի հարցին, թե ինչո՞ւ օրեր առաջ որոշվեց 6 ժամով արգելել երեւանյան մի շարք խոշոր սուպերմարկետների գործունեությունը։
Հիշեցնենք, որ մարտի 28-ին պարետի որոշմամբ 6 ժամով արգելվել էր «Երեւան Սիթի», «ՍԱՍ» եւ «Նոր Զովք» սուպերմարկետների մի քանի մասնաճյուղերի գործունեությունը։
«Այդտեղ մենք պահանջում ենք, որ պահպանվեն անվտանգության եւ սանիտարահամաճարակային բոլոր կանոնները։ Եթե նմանատիպ կանոնները չեն պահպանվում, կրկին վարակի տարածման վտանգը հենց այդ վայրերում մեծանում է»,- նշեց Ավինյանը։
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչու է որոշվել հենց 6 ժամով սահմանափակել, պարետը պատասխանեց. «Մենք հասկանում ենք, որ նաեւ այդ սահմանափակումները պետք է կրեն ժամանակավոր բնույթ, այսինքն՝ այդ 6 ժամվա ընթացքում հնարավորություն է տրվում վերականգնելու անվտանգության եւ սանիտարահիգիենիկ կանոնները. 6 ժամը համարվում է բավարար ժամանակ, որպեսզի դա ապահովվի»։