Հայաստանում այս պահին հաստատվել է կորոնավիրուսի վարակվածության 4 դեպք: Այս մասին այսօր ՀՀ կառավարության նիստում հայտարարեց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Նա նշեց, որ պացիենտներից 3-ը չունեն գանգատներ, մեկն ունի աջակողմյան բազալ թոքաբորբ, ջերմում է եւ ստանում բուժում։ Մնացած պացիենտները բուժում չեն ստանում:
Նախարարն ասաց, որ վերջին 3 պացիենտները ժամանել են Իտալիայից վերջին օրերին, երկուսը ՀՀ քաղաքացի են, մեկը՝ Իտալիայի։ Նրանք ժամանման պահին գանգատներ չեն ունեցել, եւ դրանց ի հայտ գալուն պես հոսպիտալացվել են. «Պացիենտների հետ կոնտակտ ունեցած արդեն 10 անձ մեկուսացվել է հատուկ պահման վայրում, որտեղ մենք ունեինք եւս 31 հոգի: Ինչպես նաեւ իրականացվել են մեկուսացման աշխատանքներ նրանց բնակավայրերում: Հնարավոր է՝ օրվա ընթացքում նորից տեղի ունենա մեկուսացում հատուկ պահման վայրում»:
Թորոսյանն ընդգծեց՝ յուրաքանչյուրիս պատասխանատվությունը շատ մեծ է վարակի հետագա տարածումը կանխարգելելու համար։