Երեւանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի ռեկտորի պաշտոնում ընտրվել է Սոնա Հովհաննիսյանը: Նրա օգտին քվեարկել է բուհի խորհրդի անդամներից 15-ը: 8 ձայն ստացել է մյուս թեկնածուն՝ նախկին պրոռեկտոր Վաղարշակ Հարությունյանը:
Նախորդ տարվա դեկտեմբերին Սոնա Հովհաննիսյանը նշանակվել էր ռեկտորի պաշտոնակատար: Այսօր ուսանողների եւ դասախոսների բազմություն էր հավաքվել կոնսերվատորիայի բակում՝ ընտրություններում աջակցություն հայտնելու նրան: Ժամանակ առ ժամանակ էլ նրանց կատարմամբ հնչում էր «Սոնա յար» երգը:
Հավաքվածներն ասում էին, որ գոհ են այս ամիսների նրա աշխատանքից եւ ուզում են՝ Հովհաննիսյանը շարունակի պաշտոնավարել: Նշում էին, որ վերջապես բուհում ստեղծվել է երաժշտական ու արվեստաշատ այն մթնոլորտը, որին այնքան սպասել են ու պատրաստ չեն վերադառնալ հին օրերին:
Սոնա Հովհաննիսյանը ծնվել է 1963թ. մարտի 28-ին, Երևանում:
1984-1989թթ. սովորել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի խմբավարական բաժնում (պրոֆ. Ռ. Մանգասարյանի դասարան):
1984-1989թթ. ղեկավարել է «Հայրեն» և «Ալելուիա» սիրողական երգչախմբերը:
1995թ.-ից Ս. Հովհաննիսյանն աշխատում է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի խմբավարական ամբիոնում, ղեկավարում է մասնագիտական դասարան: