Մշակվել է մի բանաձեւ, որի հիման վրա կսահմանվի ուսուցչի աշխատավարձի նվազագույն շեմ. ԿԳ նախարար
Մշակվել է մի բանաձեւ, որի հիման վրա կսահմանվի ուսուցչի աշխատավարձի նվազագույն շեմ: Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը՝ պատասխանելով ԼՀԿ խմբակցության պատգամավոր Մանե Թանդիլյանի հարցին: Թանդիլյանը հետաքրքրվել էր, թե ինչ մեխանիզմներով են պատրաստվում բարձրացնել ուսուցիչների աշխատավարձերը, երբ եւ ինչպես:
«Էն, որ նախկինում մարզպետները պայմանական հարուստ դպրոցներից վերաբաշխումներ էին կատարում, դրանք չեն արվի: Մշակվող բանաձեւի միջոցով դպրոցների ֆինանսավորումը կկատարվի դասարանների քանակով, հաշվի կառնվեն այլ պարամետրեր եւ փոքր համակազմ ունեցող դպրոցները ավելի լուրջ հնարավորություններ կստանան»,- ասաց Հարությունյանը:
Նախարարը հստակեցրեց, որ ուսուցիչների աշխատավարձերի ստորին շեմ է սահմանվելու, որի հիման վրա էլ կկատարվի աշխատավարձի բարձրացում: «Աշխատավարձի ամեն հաջորդ բարձրացում կկատարվի ըստ այդ բանաձեւի»,- նշեց ԿԳ նախարարը: