ՊՎԾ պաշտոնյա Սամվել Ադյանն այսօր առավոտյան ազատ է արձակվել
Պետական վերահսկողական ծառայության գնումների վերահսկողության վարչության պետ Սամվել Ադյանը առավոտյան «Երեւան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ից ազատ է արձակվել:
Տեղեկությունը մեր զրույցում հաստատեց ՀՀ ԱՆ ՔԿՎ հանրային կապերի բաժնի պետ Նոնա Նավիկյանը:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 18-ին Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը մերժել էր ԱԱԾ-ի միջնորդությունը՝ Ադյանի կալանքը եւս երկու ամսով երկարաձգելու վերաբերյալ: Ադյանի կալանքի ժամկետը լրանում էր այսօր: Դատարանի այս որոշոման դեմ դատախազությունն այսօր բողոք է ներկայացրել:
Նշենք, որ վերջինիս պաշտպան Դավիթ Մնացականյանը այդպես էլ մեր հարցերին չպատասխանեց՝ նշելով, որ այդպիսին է իր պաշտպանյալի պահանջը:
Ադյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, այն է՝ պաշտոնական լիազորությունների չարաշահումը, որն անզգուշությամբ առաջադրել է ծանր հետեւանքներ, եւ 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, այն է՝ մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձեւաթղթեր, տրանսպորտային միջոցների պետհամարանիշներ կեղծելը, իրացնելը կամ օգտագործելը։
Ավելի վաղ ազատ են արձակվել սույն քրեական գործի շրջանակում կալանավոված ՊՎԾ աշխատակից Գեւորգ Խաչատրյանը եւ նրանց օժանդակող «Զորաշեն» ՍՊԸ-ի հաշվապահ Տարոն Ավետիսյանը: Այս երկու մեղադրյալները նույնպես խուսափում են մամուլից եւ իրենց պաշտպաններից պահանջել են իրենց գործի վերաբերյալ տեղեկություն մամուլին չփոխանցել: Մինչ այդ, սակայն, մեղադրյալների կողմից նման պահանջ չի եղել:
Այս գործով հենց ապրիլի 18-ին մեղադրանք է առաջադրվել նաեւ ՊՎԾ պետ Դավիթ Սանասարյանին. նա մեղադրվում է պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու մեջ: Հիշեցնենք, որ նա եւ Սամվել Ադյանը առերեսվել են, քանի որ նրանց ցուցմունքներում հակասություններ են եղել: Ըստ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 216 հոդվածի 1-ին մասի՝ քննիչն իրավունք ունի կատարել նախօրոք հարցաքննված երկու այն անձանց առերեսում, որոնց ցուցմունքներում էական հակասություններ կան: Քննիչը պարտավոր է կատարել առերեսում, եթե էական հակասություններ կան մեղադրյալի եւ մեկ այլ անձի ցուցմունքներում:
Ըստ ԱԱԾ հաղորդագրության՝ ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության գնումների գործընթացների վերահսկողության վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ս.Ա-ն, (Սամվել Ադյանը,-հեղ.) ունենալով պետության միջոցներով գնումների գործընթացը կանոնակարգող օրենսդրության պահանջների պահպանման նկատմամբ վերահսկողության իրավասություն, նույն վարչության գլխավոր մասնագետ Գ. Խ-ի հետ նախնական համաձայնությամբ, առերևույթ անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, 2018-2019թթ. ընթացքում ապօրինի կերպով միջամտել են վերահսկվող օբյեկտների՝ ՀՀ առողջապահության նախարարության և մի շարք բժշկական կենտրոնների կարիքների համար անհրաժեշտ բժշկական սարքավորումների ձեռքբերման նպատակով կազմակերպված գնման ընթացակարգերին` նպատակ ունենալով հայտարարված մրցույթներում ապահովել իրենց կողմից հովանավորվող առևտրային կազմակերպության հաղթանակը: