Նոր կառավարությունը բարեփոխումների օրակարգ ունի, որը շատ կարևոր է մեզ համար. Յագլանդ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը Ստրասբուրգում հանդիպումից հետո հանդես են եկել ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար հայտարարությամբ և պատասխանել լրագրողների հարցերին: Այս մասին հայտնում են կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդ - Եվս մեկ անգամ ողջունում եմ Ձեզ պարոն վարչապետ: Հարգելի ներկաներ, մեր հանդիպման ընթացքում վարչապետը պատմեց, թե ինչ է տեղի ունեցել Հայաստանում, թե ինչպես խաղաղ իշխանափոխություն տեղի ունեցավ՝ համապատասխան Սահմանադրությանը և օրենքներին: Ուրախ ենք, որ դա իսկապես աշխատեց: Ընտրությունները, որ տեղի ունեցան դեկտեմբերին՝ եզրափակեցին այդ խաղաղ իշխանափոխությունը: Ուզում եմ նաև ողջունել վարչապետին նրա կատարած քայլերի համար, որոնք քայլ առաջ են:
Մենք վերջերս Հայաստանի համար գործողությունների նոր ծրագիր ենք հաստատել: Դա շատ լայն ծրագիր է և կշարունակենք նույն տեմպերով առաջ գնալ: Դա ևս Հայաստանին առաջ կտանի և կուժեղացնի Հայաստանի ժողովրդավարությունը:
Դրվատում եմ հատկապես կոռուպցիայի դեմ պայքարը, շնորհավորում եմ պարոն վարչապետ, այն ամենի կապակցությամբ, ինչի հասել եք: Բացարձակ ճշմարտություն է, որ Հայաստանը Եվրոպայի խորհրդի լիակատար անդամ է:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Շնորհակալություն, պարոն գլխավոր քարտուղար: Այո, մենք հարցերի լայն շրջանակ ենք քննարկել և հաստատել ենք, որ հեղափոխության ընթացքում Հայաստանը ևս մեկ անգամ հավատարիմ է մնացել եվրոպական արժեքներին:
Շատ կարևոր էր այն հայտարարությունը, որ ժողովրդավարական հեղափոխություն է տեղի ունեցել: Դա ներքին գործընթաց էր, և որևէ մեկը, որևէ կողմ ճնշում չգործադրեց Հայաստանի վրա: Տեղի ունեցածը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ ժողովրդավարությունը մեր ժողովրդի մտքերում և սրտերում է: Հայաստանի կառավարությունը հավատարիմ է ժողովրդավարական արժեքներին և ժողովրդավարության օրակարգին:
Ցանկանում եմ նաև ասել, որ այն գործողությունների ծրագիրը, որ Եվրոպայի խորհուրդն իրականացնում է Հայաստանում՝ նպաստում է ժողովրդավարական փոփոխություններին:
Կարող ենք հիմա վստահաբար հայտարարել, որ Հայաստանն արդեն ժողովրդավարական պետություն է: Եվրոպայի խորհրդի մեծ փորձառությունը մեծ օգուտ է տվել մեզ ժողովրդավարական փոփոխություններ իրականացնելու, օրենքի իշխանությունը հաստատելու, դատական անկախ համակարագ ունենալու և մեր մյուս քայլերին: Մենք լիարժեք համագործակցում ենք Եվրոպայի խորհրդի հետ:
Հարց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին – Հակասություններ չե՞ք տեսնում ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի և Ձեր հայտարարությունների միջև:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Չեմ կարծում եմ, որ իմ և Դավիթ Տոնոյանի հայտարարություններում կան հակասություններ: Դա մեկնաբանության հարց է: Մեր առաջարկն է դադարեցնել ուժի կիրառումը, սպառնալիքը, ռազմատենչ հռետորաբանությունը, որն Ադրբեջանն օգտագործում է ղարաբաղյան հարցում:
Մենք ուզում ենք, որ մեր հասարակությունները պատրաստվեն խաղաղության և հույս ունենք, որ մեր գործընկերներն Ադրբեջանում նույնպես դա կանեն: Եվ եթե դա անեն, բոլորովին այլ իրավիճակում կլինենք:
Հարց ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդին - Երկու օր առաջ ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատարը հայտարարեց, որ անհնար է այցելել գորշ գոտիները: Ձեր կարծիքով, ի՞նչ  գործնական քայլեր կարելի է ձեռնարկել այդ խնդիրը լուծելու համար:
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդ - Մենք չենք կարող մշտադիտարկում իրականացնել այդ գոտիներում, քանի որ դրանք եվրոպական տարածք չեն: Լեռնային Ղարաբաղն այդպիսի գորշ գոտի է հանդիսանում և իմ առաջարկն է, որ Մարդու իրավունքների հանձնակատարին մանդատ և իրավունք տրվի այցելել այդ գոտիները: Կարծում եմ՝ դա հնարավոր է և դրա համար պետք է քաղաքական հայտարարություն արվի եվրոպական կառավարությունների կողմից: Իմ համոզմունքն է, որ Մարդու իրավունքների հանձնակատարը պետք է հնարավորություն ունենա աշխատել ոչ քաղաքական հարթությունում՝ մարդասիրական նպատակներով:
Հարց ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդին - Պարոն Յագլանդ, որևէ նոր առաջարկ ունե՞ք Հայաստանի համար, ի՞նչ եք ակնկալում հետհեղափոխական Հայաստանից մարդու իրավունքների և ժողովրդավարական փոփոխությունների հարցում:
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդ - Մենք արդեն տեսել ենք, որ նոր կառավարությունը բարեփոխումների օրակարգ ունի, որը շատ կարևոր է մեզ համար: Մենք հատկապես կարևորում ենք դատական բարեփոխումները: Կարևոր է նաև, թե ինչպես կաշխատեն ժողովրդավարական ինստիտուտները:
Շատ կարևոր է տեսնել, թե ինչպես է ընդդիմությունը վերաբերվում  դրանց, ինչպես են լրատվամիջոցներն արձագանքում, լուսաբանում այդ փոփոխությունները, հատկապես հակակոռուպցիոն պայքարը:
Անկախ լրատվամիջոցները, դատական անկախ համակարգը շատ կարևոր են: Կարծում եմ, որ սա է նոր կառավարության օրակարգը և կանենք ամեն ինչ, որպեսզի աջակցենք դրան»:
Մամուլի համատեղ ասուլիսից հետո ՀՀ վարչապետը ԵԽ գլխավոր քարտուղարին է հանձնել Երևանի Հյուսիսային պողոտայի միջանկյալ հատվածում գտնվող հրապարակը «Եվրոպայի հրապարակ» անվանակոչելու մասին որոշումը: