Գեներալներ են հովանավորում այս գործարանը. բողոքներ ՊՆ-ի հետ խոշոր պայմանագրեր կնքող «Էլիտ կապիտալ»-ի դեմ
Մալաթյա-Սեբաստիա վարչական շրջանի Միրաքյան փողոցի բնակիչները բողոքում են նույն փողոցի 23 հասցեում գործարկվող գործարանի պատճառած վնասներից: Նրանք համապատասխան գերատեսչությունների ուշադրությունն են հրավիրում տարիներ շարունակ բանակի մատակարարումներով զբաղվող եւ մշտապես բոլոր մրցույթներում հաղթող «Էլիտ կապիտալ» ՍՊԸ-ի վրա:
Միրաքյան 21 հասցեի բնակիչ Սարգիս Սաֆարյանը «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում վստահեցրեց, որ նշված շինությունն անօրինական է, նախկինում բաղնիք է եղել, հետո սեփականատերը վաճառել է «Էլիտ կապիտալ» ՍՊԸ-ի սեփականատերերին, որոնք էլ տարածքը գրեթե 5 տարի է՝ վերածել են գործարանի:
Այս տարիների ընթացքում գործարանը պարբերաբար բնակիչների համար անհանգստության առիթներ է ստեղծել, մասնավորապես վատ կոյուղագծերի հետեւանքով առաջացրած խոնավությունն ու անհարմարությունները: Նախկինում գործարանի կաթսայատունը դրված է եղել ներսում, սակայն ինչպես բնակիչներ են փաստում, սեփականատերերն անօրինական կերպով հանել են դուրս: Այժմ հին կոյուղագծերի պատճառով ջուրը լցվում է նրանց արհեստանոցներն ու տները, իսկ աղմուկի մասին այս պարագայում անիմաստ են համարում բարձրաձայնելը:
«Անցած տարի կոյուղագծի կեսը փոխեցին, մյուս կեսը մնաց, այդ պատճառով էլ ջուրը շարունակում է հոսել»,-ասացին Միրաքյան փողոցի բնակիչները՝ նշելով, որ բազմիցս բողոքել են թե՛ թաղապետարան, թե՛ Երեւանի քաղաքապետարան, սակայն հարցին լուծում չի տրվում:
2018 թվականի դեկտեմբերի 1-ից գործարանը չի գործարկվում՝ ժամանակավոր դադար է: Այսօր էլ դռները փակ էին, տարածքում միայն կաթսայատան աշխատողն էր՝ Դիլանյան Յուրիկը: Կաթսայատան աշխատողը ՀԺ-ի հետ զրույցում վստահեցրեց, որ չնայած այդտեղ է աշխատում, բողոքողների թվում է նաեւ ինքը. «Ուզում ենք վերացնել ջրի հատվածը, բոլորիս տներին է սա վնաս:
Յուրիկ Դիլանյանի խոսքով՝ մարտի 1-ից գործարանը կրկին կվերագործարկվի, այդ ժամանակ էլ ավելի կավելանա կեղտաջրերի հոսքն ու բնակիչների բողոքները:
Լուսանկարում՝ Յուրիկ Դիլանյան
Հավաքվածների թվում էր գործարանի աշխատողներից մեկը, որը չցանկացավ ներկայանալ, սակայն կապ հաստատեց տնօրինության հետ, ապա մեզ փոխանցեց, որ վերջիններս հայտնում են, թե թաղապետարանի հետ պայմանավորվել են մոտակա օրերի ընթացքում զբաղվել վերանորոգման աշխատանքներով:
«Գեներալներ են հովանավորում այս գործարանը, բայց մենք չենք տեսել, չգիտենք՝ ովքեր են»,-ասաց Սարգիս Սաֆարյանը:
«Էլիտ կապիտալ» ՍՊԸ-ն, այդ թվում եւ «Ավանգարդ», «Էլիտ Պրոդ» եւ «Էլիտ կապիտալ» ՍՊԸ-ները, կապվում են ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Գեւորգ Կոստանյանի եւ նրա ազգականների հետ: «Էլիտ կապիտալ»-ը նշված կազմակերպությունների հետ միասին պարբերաբար հայտնվել է հակակոռուպցիոն պայքար վարող ՀԿ-ների հաշվետվություններում եւ մամուլի հրապարակումներում։
ՊՆ-ի հետ առավել խոշոր պայմանագրեր կնքող ընկերությունների մեծ չափաբաժինը բաժին է ընկնում «Էլիտ կապիտալ»-ին: Համաձայն մամուլի հրապարակումների՝ ՊՆ-ի գնումների ավելի քան 40 տոկոսը բաշխվում է Ֆլեշ, «Էլիտ կապիտալ», «Ավանգարդ», «Արպ անիվ» ՍՊԸ-ների միջեւ: Այս ընկերությունները հաղթում են 2015-ից ի վեր: