Երկու տղամարդ գնում են ԶԱԳՍ ու ասում են՝ ուզում ենք ամուսնանալ, կա՞ օրենք, որ նրանց ամուսնությունը կգրանցվի. վարչապետ
Կառավարության նիստին քննարկվեց եւ բացասական եզրակացության արժանացավ ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանի օրենսդրական նախաձեռնությանը, որով արգելվում է նույն սեռի անձանց ամուսնությունը:
Նախագիծը ներկայացրեց ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի փոխնախարար Արսեն Մանուկյանը՝ նշելով, որ արդեն իսկ ՀՀ Սահմանադրության 35-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանվում է, որ ամուսնությունը հնարավոր է կնոջ եւ տղամարդու միջեւ. «Ամուսնական տարիքի հասած կինը եւ տղամարդը միմյանց հետ իրենց կամքի ազատ արտահայտությամբ ամուսնանալու եւ ընտանիք կազմելու իրավունք ունեն: Ամուսնության տարիքը, ամուսնության եւ ամուսնալուծության կարգը սահմանվում են օրենքով:»:
Բացի այդ, ըստ նրա, ամուսնության կնքման համար անհրաժեշտ պայմաններն ամրագրված նաեւ ՀՀ ընտանեկան օրենսգրքի 10-րդ հոդվածով, ըստ որի` «Ամուսնության կնքման համար անհրաժեշտ են ամուսնացող տղամարդու եւ կնոջ փոխադարձ կամավոր համաձայնությունը եւ նրանց ամուսնական` տասնութ տարեկան տարիքի հասնելը»:
Փոխնախարարն առաջարկեց գործող օրենքը թողնել անփոփոխ, քանի որ ՀՀ Սահմանադրության 35-րդ հոդվածի 1-ին մասով եւ ՀՀ ընտանեկան օրենսգրքի 10-րդ հոդվածով արդեն իսկ կարգավորվում է օրենքի նախագծով կարգավորման ենթակա խնդիրը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցրեց. «Ենթադրենք, երկու տղամարդ կամ երկու կին գնում են ԶԱԳՍ ու ասում են՝ ուզում ենք ամուսնանալ: Կա՞ օրենսդրական որեւէ ճանապարհ, որ նրանց ամուսնությունը կգրանցվի»:
Փաշինյանի այս հարցին ի պատասխան Արսեն Մանուկյանը բացասական պատասխան տվեց. «Ոչ, որովհետեւ, ամուսնությունը կնոջ եւ տղամարդու միջեւ հարաբերություն է: Այս օրենքի ընդունում կամ չընդունումը որեւէ հարց չի փոխում, որովհետեւ հարցն արդեն կարգավորված է օրենքով»: