ԵԼՔ դաշինքում առաջիկա երկու շաբաթվա ընթացքում որոշում կկայացնեն՝ Երեւանի քաղաքապետի ընտրություններում առաջադրելու են միասնական թեկնածո՞ւ, թե՞ կուսակցությունները հանդես են գալու առանձին թեկնածուներով: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԵԼՔ խմբակցության պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը՝ նշելով, որ ինքն անձամբ կողմնակից է, որ միասնական թեկնածու առաջադրվի:
«Դեռեւս քննարկումներ չենք ունեցել, քանի որ երեկ է եղել չկայացած նիստը, պետք է սպասել այն որոշմանը, որ կառավարությունը կրճատի ավագանու լիազորությունների ժամկետը, մինչ այդ, բնականաբար կլինեն քննարկումներ, թե ինչպես մասնակցենք»,- ասաց պատգամավորը:
Ըստ նրա՝ ավագանու ԵԼՔ դաշինքը բավականին լավ է աշխատել եւ արդարացրել է իրեն, բայց եթե միասնական թեկնածու առաջադրելու որոշում չլինի, Լուսավոր Հայաստան կուսակցությունն անպայման առանձին կմասնակցի:
«Այո, միանշանակ, եթե չլինի ընդհանուր մասնակցություն, կլինի առանձին մասնակցություն մեր կողմից՝ բնականաբար հետագա համագործակցության տեսլականով»,- ասաց պատգամավորը: Իրենց կուսակցության ներսում հնարավոր թեկնածուների հարց, նրա խոսքով, չի քննարկվել:
Միասնական թեկնածուով հանդես գալը «հիմա կախված է «Քաղաքացիական պայմանագրի՞ց» հարցին ի պատասխան՝ Էդմոն Մարուքյանն ասաց. «Բոլորիցս էլ կախված է, քանի որ բոլորով պետք է գանք կոնսենսուսի, որոշում կայացնենք, թե ինչպես ենք մասնակցում»:
Հիշեցնենք, որ երեկ՝ հուլիսի 16-ին, Երեւանի ավագանու արտահերթ նիստ տեղի չունեցավ: ՀՀԿ-ն ու ԵԼՔ-ը բոյկոտել էին նիստը, որի ժամանակ պետք է ընտրվեր Երեւանի քաղաքապետ: