ԲԷՑ-երը կռվախնձո՞ր Գագիկ Ծառուկյանի եւ Սամվել Կարապետյանի միջեւ
Կառավարությունում գազի եւ էլէներգիայի սակագների իջեցման քննարկումներ չեն ընթանում: Այն տեղի է ունենում ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների նախարարությունում: Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանը:
«Մենք Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի հետ միասին նախնական քննարկումներ ենք սկսել՝ հնարավոր բոլոր ճանապարհները, բոլոր վերլուծություններն անելու պարագայում արդյո՞ք հնարավոր կլինի էներգիայի սակագնի վերաբերյալ փոփոխություն անելը»,-ասաց նախարարը:
Նա տեղեկացրեց, որ երկու օրվա ընթացքում քննարկումները կավարտվեն եւ արդյունքների մասին կհայտարարվի:
«Հիմա մենք հենց հաշվարկներն ենք անում, հաշվարկների արդյունքները երբ պարզ լինեն, կհրապարակենք»,-ասաց նա: Իսկ թե երբ հնարավոր կլինի վերանայել սակագինը, նախարարն ասաց, որ էլէներգիայի սակագինը վերանայվում է օրենքով սահմանված կարգով՝ 6 ամիսը մեկ անգամ:
«Վերանայումը հնարավոր է օգոստոսից հետո, քանի որ վերջին վերանայումը տեղի է ունեցել փետրվարին»,- ասաց նա:
Լրագրողներից մեկն էլ հետաքրքրվեց` իրականությանը համապատասխանո՞ւմ են տեղեկությունները, որ կառավարությունը չեղարկել է ԲԷՑ-երը «Տաշիր» ընկերությանը 25 տարով հավատարմագրային կառավարման հանձնելու որոշումը:
«Որոշումն արդեն կայացվել է՝ բարձրավոլտը մնալու է պետական հիմնարկ, ինչ կարգավիճակ որ ուներ նախկինում: Ես այս պահին դադարեցրել եմ պայմանագրի գործունեությունը»,-խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ էներգետիկայի նախարար Արթուր Գրիգորյանը։
Հիշեցնենք, ԲԷՑ-երը «Տաշիր» ընկերությանը հավատարմագրային կառավարման հանձնելու որոշումը կայացվել էր մեկ տարի առաջ։ Կարեն Կարապետյանի կառավարությունն ապրիլի 12-ի նիստում կայացրեց այդ որոշումը: Պայմանագիրը, սակայն, չէր ստորագրվել: Հստակեցնելու կետեր կային: Ի դեպ, ըստ որոշ լուրերի, ԲԷՑ-երի նկատմամբ հավակնություններ ունի նաեւ ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը:
Նախարարն ասաց, որ «Տաշիր» ընկերության հետ պայմանագրի գործունեությունն արդեն մեկ շաբաթ է` ինչ դադարեցված է: Ասում է, եթե ԲԷՑ-երը մնան պետական` ավելի արդյունավետ կառավարում կիրականացվի:
Դիտարկմանը՝ ՀԷՑ-երն առանձնապես շահույթով չեն աշխատում, եւ ԲԷՑ-երը հավատարմագրային կառավարման էին տրվում «Տաշիր»-ին, իբրեւ փոխհատուցում` ոլորտի ապագա զարգացման համար, ավելին, խոսակցություններ կան, որ ձեր որոշման արդյունքում հնարավոր է աշնանը էլէներգիայի գինը 5 դրամով բարձրանա: